Od soboty 17. října do 15. listopadu pojedou Třebovou tisíce aut denně. V sobotu totiž začne úplná obousměrná uzavírka silnice I/35. Důvodem jsou opravy na mostě přes Anenské údolí pod Křížovým vrchem.

Zákazy a značky

Na úterním jednání se domluvili zástupci města se zhotovitelem dopravního značení, policií a Ředitelstvím silnic a dálnic na úpravách, které jsou nezbytné pro úplnou uzavírku mostu a samotný průjezd města. „Na křižovatce Svitavská, Brněnská a Komenského umístíme provizorní dopravní značení. Na této křižovatce vodorovným dopravním značením vymezíme jízdní pruhy. Toto přechodné značení by mělo zlepšit řazení vozidel při průjezdu křižovatkou a při odbočování na ulici Svitavskou,“ sdělil zástupce specializované společnosti Petr Ošmera. Na křižovatce přibude dopravní značka z ulice Komenského, a to zákaz odbočení vpravo. Z ulice Brněnská půjde o zákaz odbočení vlevo pro auta těžší než dvanáct tun. Autobusy se sem dostanou.

Pro zlepšení plynulosti provozu a bezpečnosti chodců dočasně zruší v Moravské Třebové jeden přechod na ulici Komenského u restaurace Morava a jeden na ulici Olomoucká před městským úřadem. „Občané budou na toto přechodné opatření upozorněni dodatkovou tabulkou s textem Přechod dočasně zrušen. Na chodníku v místě přechodu instalují příčnou zábranu vstupu na přechod,“ uvedla Pavlína Horáčková z moravskotřebovské radnice.

Další tři přechody pro chodce na objízdné trase označí a zvýrazní zábleskovým světlem. Na křižovatce u městského úřadu bude zakázáno odbočení vlevo z ulice Komenského na ulici Lanškrounskou. Objízdná trasa pro nákladní vozidla povede po ulici 9. května, dále ulicí Sluneční na ulici Lanškrounská. Jedná se o jednosměrnou objízdnou trasu pro směr na Lanškroun. Opačný směr provozu po ulici Lanškrounské zůstane beze změn.

Objízdná trasa pro přijíždějící osobní vozidla ze Svitav směrem na Lanškroun povede po ulici Svitavská, dále po ulici J. K. Tyla přes Udánky, ulicí Nádražní, na ulici Lanškrounská.

Posílí hlídky

Téměř dvacet let už hlavní tah nevede přes Moravskou Třebovou. „Lidé si díky obchvatu odvykli velkému provozu. Doufáme, že tuto situaci zvládneme na sto procent. Po celou dobu dohlédnou na inkriminovaných přechodech, křižovatkách a silnicích stráž〜níci městské policie a policisté. Je nám jasné, že u městské policie tato služba bude na úkor ostatních činností. Nemůžeme si ale dovolit, aby se zvláště na přechodech, které jsou plně využívány občany a převážně v ranních hodinách dětmi, stalo neštěstí,“ vysvětlil starosta Josef Ošťádal.

Situaci zhoršuje také fakt, že je v současné době úplně uzavřena silnice I/35 pod Hřebečským tunelem. V kolonách tak auta často přijíždějí už ze staré silnice přes Hřebeč k Moravské Třebové. Důvodem uzavírky je oprava mostu, která potrvá podle Ředitelství silnic a dálnic do poloviny listopadu.