Došlo k navýšení pořádaných závodů oproti loňsku o tři. První se běží už 5. května v Širokém Dole, odkud jsou mistři republiky v požárním sportu 2011. V Oldřiši se poběží specialita letošního ročníku, a to večerní závod za umělého osvětlení. K předposlednímu závodu se sejdou dobrovolní hasiči ve Svojanově.

Kde hledat favority letošního ročníku? Jistě ve vítězích jednotlivých kategorií loňského ročníku. V mužích to bylo družstvo SDH Desná, které ale do poslední závodu nemělo nic jisté a Sádek rozdal body tak, že první místo celkově obsadila SDH Desná 159 bodů, 2. místo SDH Široký Důl 146 bodů, 3. místo SDH Hartmanice 143 bodů a pod stupni zůstal SDH Chrastavec B se 136 body. Devíti závodů se zúčastnilo celkem 41 družstev. V ženách, suverénky minulých ročníků ženy Bohuňova, vystřídaly na nejvyšším stupni ženy SDH Desná. Jen tato dvě družstva se v jednotlivých závodech střídala na prvním místě a v celkovém pořadí utekla ostatním 1. místo SDH Desná 117 bodů, 2. místo SDH Bohuňov 106 bodů, 3. místo SDH Lubná 64 bodů a bramborové místo posbíralo družstvo žen SDH Hartmanice. Zúčastnilo se celkem devatenáct družstev, z toho osmnáct bodovalo. Hasiči v „důchodu" nebo-li seniorská kategorie má svého jasného favorita v družstvu 1. místo SDH Hartmanice 52 bodů. Bylo by dobře, kdyby v tomto roce třeba hasiči Oldiíše se účastnili více závodů a mohli lépe konkurovat.

Jistě i letošní ročník bude mít své nové tváře, jako třeba v roce 2009 ženy Poličky, které se jistě letos budou chtít občas podívat na stupně vítězů. V kategorii mužů, tam je první desítka velmi silná, a každý bod má svoji váhu v konečném účtování. Požární sport je o tréninku, o výtečných jedincích, o dobře připravené technice, ale hlavně o dobré partě lidí, která dělá ve svých místních organizacích veliký kus práce s mládeží a žije společenským životem obce. Přijďte se podívat na jejich soutěž, povzbudit, zatleskat, tohle není sport o velké dary a peníze, spíše o srdci.

JIŘÍ FELTL