„Tak jsme první no a co," okomentovala popěvkem úspěch starostka vítězné obce Lenka Karalová.

Kromě stuhy byly předány i diplomy dalším úspěšným obcím Pardubického kraje. Pro přítomné byl připraven i velmi zajímavý program. Zapojili se do něj zástupci místních spolků a organizací, kteří prezentovali svoji celoroční činnost. Včelaři, fotbalisté, muzikanti a dokonce myslivci se svými čtyřnohými společníky vystoupali postupně na pódium a bavili celý sál.

Nikoho tak nenechali na pochybách, že Sebranice získali nejvyšší ocenění právem. V historii obce se tak stalo již podruhé. „Obce, které se přihlásily do soutěže, byly velmi kvalitní," řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, jenž zlatou stuhu a finanční odměnu předával.

„Je to o lidech. Bez lidí není vesnice vesnicí. I když budeme mít všechno hotové, tak jakmile nepřijdou lidé a nebudou spolupracovat, tak nežijeme. Dnešní den toho byl důkazem," řekla na slavnosti starostka Sebranic Lenka Karalová.

Dílčí úspěch slavili i zástupci nedaleké obce Dolní Újezd. Ti si odnesli oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělskými subjekty. „Vzájemně si pomáháme a vycházíme vstříc. Sekáme si vzájemně cesty, likvidujeme odpadní kaly na plochách zemědělského družstva, připravili jsme společně 42. mistrovství republiky v orbě. Takových jednotlivých střípků je mnoho," popsal ocenění starosta Dolního Újezdu Stanislav Hladík. Ten už také ví, na co poputují peníze z výhry. „Peníze od kraje použijeme na propagaci úspěchu a reprezentaci obce. Ty od ministerstva zemědělství vložíme do akce v odvětví, za které jsme cenu dostali," dodal Stanislav Hladík.

Letošní účast v soutěži byla nízká. Nedošlo tak na ocenění ve všech kategoriích. „Chceme udržovat vysokou prestiž soutěže. Plánujeme schůzku, kde se zamyslíme nad neúčastí obcí, které nám daly zpětnou vazbu. Naším společným cílem je, aby soutěž pokračovala," dodal na setkání hejtman Martin Netolický.