Promítání „open air“ tady už šest let provozují manželé Kateřina a Karel Ronovští z Brna, kteří s přáteli založili občanské sdružení Lávka. Mladí chalupáři letos promítali čtyřikrát, dnes naposledy dávají animovaný film Ratatouille.

Mladí manželé jsou filmoví nadšenci. „V roce 2002 jsme v Pomezí promítali poprvé a zájem byl obrovský. Máme ve vesnici chalupu a původně jsme chtěli koupit jen projektor. Jenže jsem se dozvěděli, že v poličském Tylově domě se mění promítací technika. Domluvili jsme si, že nám za odvoz nechají staré promítačky z roku 1957,“ vzpomíná na začátky letního kina Lávka Kateřina Ronovská. Předělali část statku a na zahradu umístili lavičky. Jako první promítali na zahradě Amélii z Montmartru. „Jezdí k nám lidé z Poličky, okolních vesnic, ale také z Brna, Prahy a Českých Budějovic. Manžel se švagrem si udělali promítací kurz a postupně také přístroje renovujeme,“ říká Ronovská.

Promítání musí ohlásit jako každou jinou kulturní akci a zajistit sociální zařízení. „Už jsme přemýšleli, jestli letní kino nezrušíme a nebudeme pořádat jen soukromé akce. Ale vždycky po zimě do toho zase jdeme. Místní lidé nás podporují a od města Poličky jsme dokonce získali dotaci,“ dodává Ronovská.
V Pomezí se letní kino otevírá za každého počasí. Manžele Ronovští už zažili i představení, kdy diváci seděli na lavičce pod deštníky a neodešli ani při průtrži mračen. Během šesti sezon se jim narodily dvě děti a oba mají náročné zaměstnání. Přesto tráví léto na chalupě v Pomezí a zajišťují víceméně prodělečné promítání. Kino Lávka ale k jejich volnému času zkrátka patří. Za rok rozjedou promítačky zase znovu.