Letitý, populární a znovuzvolený starosta Jaroslav Martinů z vítězné ODS totiž narazil u dosavadních koaličních partnerů s osobou nového místostarosty. Vybral si za něj Pavla Štefku z ANO, ačkoliv hnutí skončilo ve volbách až za Sdružením pro Poličku a KDU-ČSL. Ty se proto společně s Piráty rozhodly odejít do opozice.

A pondělní ustavující zastupitelstvo potvrdilo novou 13člennou hlasovací mašinerii proti zbylým osmi zastupitelům. Něco, co doposud konsensuální Polička se zdejšími širokými koalicemi nezažila.

Opozice dokonce nedostala kontrolní výbor, což je přitom nepsaným, ale všeobecně respektovaným pravidlem. Jeho šéfem bude Ladislav Scheib ze starostovy ODS.

Starosta Jaroslav Martinů celý den nezvedal telefon a jeho zástupce Pavel Štefka se k otázce, proč koalice ODS, ANO a ČSSD nepřenechala opozici kontrolní výbor, nechtěl vyjadřovat. „To nechám na starostovi,“ řekl.

Opozice se může utěšovat tím, že uhájila finanční výbor. Tomu bude předsedat stejně jako doposud Josef Baláš z KDU-ČSL. Školský výbor pak povede Milan Matouš ze Sdružení pro Poličku.

„Starosta si stále myslí, že bude pokračovat dosavadní široká koalice. Jenže když jsme navrhovali jako předsedu kontrolního výboru Štěpána Vlčka z Pirátů, nebylo to akceptováno,“ postěžoval si David Šafář z KDU-ČSL. „Mám takový pocit, že to místo prostě drželi pro Scheiba,“ přidal se Jan Matouš ze Sdružení pro Poličku.

Oba se ale zaklínají, že program mají s vládnoucí koalicí podobný a že budou konstruktivní, nikoliv obstrující opozicí.