Na morovém sloupu v Poličce, který si žádal restaurátorský zásah, se intenzivně pracuje. Restaurátoři se nyní soustředí na opravy jeho horní a střední pasáže. „Kompletní restaurování probíhá na soše Panny Marie, hlavici pilíře, těle pilíře s obláčky a andílčími hlavičkami a na samostatných soškách andílků," uvedla tisková mluvčí poličské radnice Naděžda Šauerová.

„Rozpracovaná bude současně architektura etáže II. B – střední část – včetně horní římsy, která bude dokončena v další sezóně," doplňuje Marta Mastná, vedoucí odboru územního plánování, rozvoje a životního prostředí.

Bloky z Polska

Plán rekonstrukce barokního morového sloupu jsou přitom rozděleny na několik etap až do roku 2018. Ještě do konce letošního roku se chystají práce na kamenosochařských kopiích některých soch světců. „Budou připravené tři kamenné bloky z přírodního kamene – pískovec z dolnoslezské části Polska – a začnou práce na vytvoření kopií. První dvě kopie budou v tomto roce dovedeny do různých fází rozpracovanosti. Jejich úplné dokončení je naplánováno na další sezónu," informovala Šauerová. Průběh renovace jedné z městských dominant pozorně sleduje i vedení Poličky. Proto dostali netradičně pozvání od šéfa restaurátorské skupiny Petra Glásera.

Ten pozval celé složení rady města přímo na vrcholek morového sloupu, kam prostoupali po lešení. Podle všeho se tak na nejvyšší bod podívala mužská část osazenstva.

„O tom, že se na stav morového sloupu podívám, jsem uvažoval již déle," uvedl starosta Poličky Jaroslav Martinů a dodává: „Byli jsme podrobně seznámeni s průběhem prací, které nás přesvědčilo o mimořádné složitosti celé opravy."
Podle něj je jedním z poznání je fakt, že „tento historický skvost náměstí bude nezbytné restaurovat minimálně v opakovaných cyklech 20 let".

„Jedná se tedy o nikdy nekončící cyklus oprav, který přejde i na další generace," připomněl. Opravy morového sloupu vyjdou dohromady na 5,4 milionů korun. Jen v tomto roce do něj město i s pomocí dotací z programů ministerstva kultury investuje milion dvě stě tisíc korun. „Rozdělení do několika etap zároveň respektuje stavbu a strukturu dotčené památky a navazuje na již dříve zpracované materiály. Vychází zejména ze závěrů restaurátorského průzkumu a dvou etap restaurátorských prací, které měly za cíl odstranit havarijní stav vybraných prvků a částí sloupu," uzavřela Mastná.