Šestadvacet nominovaných, čtyři vítězové a osm uznání poroty. To jsou čísla letošního ročníku soutěže Stavba roku Pardubického kraje. Porota vůbec neměla lehkou práci. „Shodli jsme se s ostatními porotci, že víc než polovina staveb byla něčím velmi zajímavá a že úroveň soutěže se stále zvyšuje,“ uvedl předseda poroty a náměstek hejtmana Roman Línek.

Kromě čtyř titulů Stavba roku, které putovaly do Lanškrouna, Poličky, Pardubic a Chocně, vyjádřila porota i osm uznání. „Někdy je těžké porovnávat stavby, které mají různé výchozí pozice. Každý architekt měl jiné zadání, které vycházelo z představ a možností investora. Proto jsme nakonec udělili také osm uznání poroty, kde jsme se snažili vyjádřit, co na provedení těchto staveb považujeme za mimořádné," konstatoval člen poroty a náměstek hejtmana Michal Kortyš.

Ani letos nechybělo internetové hlasování veřejnosti. „Celkem nám došlo 6 874 hlasů. Nejvíce jich dostala Střední škola zahradnická a technická v Litomyšli za svou přístavbu a rekonstrukci (2228 hlasů), na druhém místě skončily Tvořivě badatelské učebny ve Svitavách (759 hlasů) a na třetím místě byl Park u kostela v Ústí nad Orlicí (586 hlasů),“ sdělil Radim Loukota z ČKAIT.

Na vyhlášení Stavby roku Pardubického kraje navázala v pardubickém Domě U Jonáše výstava Východočeské galerie, která mapuje vítěze a oceněné od roku 2014. Galerie k tomu vydala i obsáhlý katalog.

Cena Stavba roku 2019
- Výrobní areál společnosti Wendell a.s. Lanškroun
Za kvalitní architektonický návrh a stavební provedení průmyslové budovy s důrazem městotvornou funkci průčelí budovy

- Novostavba rodinného domu Polička
Za excelentní stavebně technické řešení a dokonalé provedení stavby, citlivé umístění v terénu, vyváženost exteriéru a interiéru, uživatelský komfort a vzorovou spolupráci zadavatele, architekta, projektantů a celého realizačního týmu.

- Depozitář pro Východočeské muzeum Ohrazenice
Za inovativní architektonicko-technické řešení tohoto druhu stavby

- Výstavba nové admin. budovy - LS Choceň
Za zdařilý architektonický návrh, použití vhodných materiálů a začlenění do přírodního prostředí

Uznání poroty 2019:
Šapito - víceúčelová sportovní hala Svitavy - za originální konstrukční řešení
L’ART multifunkční centrum Lanškroun -za multifunkční a akustické řešení hlavního sálu
Rekonstrukce jedné poloviny rodinného dvojdomu Chrudim - za citlivou revitalizaci rodinného domu
Rodinný dům s barem - Kůlna, Škrovád -zZa inovativní přestavbu domu ve specifickém přírodním prostředí
Revitalizace centra městské památkové zóny, PARK U KOSTELA Nanebevzetí Panny Marie, Ústí nad Orlicí - za zdařilou revitalizaci bývalého hřbitova na park a za úspěšnou spolupráci obou stavebníků
Novostavba MŠ, přístavba jídelny a rekonstrukce dalšího zázemí školy, Nekoř - za kreativní provedení a umístění moderní stavby ve vesnickém prostoru
Modernizace sálu zastupitelstva KÚ Pardubice - za zdařilou přeměnu interiéru sálu krajského zastupitelstva
Přemístění odbavení cestujících do nového terminálu Jana Kašpara - II , Pardubice - za zdařilé funkční řešení odbavení cestujících