Co se ale při každých volbách mění, je účast i obliba jednotlivých stran.

Nejkratší seznam voličů mají tradičně ve Vysoké na Jevíčsku. Žije zde méně než třicet oprávněných voličů. Podle starosty Bohuslava Motla ke zdejší volební urně letos zamíří také chataři. Ti přijdou s volebními průkazy. Občané z Vysoké mohou být pyšní i na další „nej“. V minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které se konaly druhého a třetího června 2006, měli ve Vysoké nejvyšší volební účast z celého svitavského okresu. Přišlo 92,86 procent voličů. Z toho vyplývá, že do urny svůj hlas nevložili jen dva lidé. Mohlo by se zdát, že zodpovědní občané žijí ve svitavském okrese hlavně na Jevíčsku. Další vesnicí, kde k volbám před čtyřmi lety nepřišli jen čtyři lidé, jsou Janůvky. Obyvatelům tohoto koutu okresu to ale „kazí“ zájem o volby v Třebařově. Místních se k minulým volbám dostavilo jen 45,94 procent. „Jaká bude letos účast, se dá těžko předpokládat. Záleží, jak jsou lidé motivovaní,“ domnívá se starosta Třebařova Martin Driml.
S jeho názorem by jistě souhlasili i mnozí sázkaři. I na to, jaká bude volební účast, si totiž lidé mohli vsadit. Kdyby tentokrát v celé republice přišlo k volebním urnám tak malé procento lidí jako před čtyřmi lety v Třebařově, mohl by si odvážný sázející vydělat slušný balík peněz. Podle Lucie Pluhařové, obsluhy svitavské sázkové kanceláře, podobně zajímavý kurz měly také sázky na větší než pětiprocentní úspěch zelených nebo, že se premiérem stane někdo jiný než Petr Nečas nebo Jiří Paroubek. „Teprve včera se lidé o tyto sázky začali zajímat. Na vítězství ODS si zde v pobočce vsadili dva nebo tři lidé,“ sdělila Lucie Pluhařová. Jestli však o vsazené peníze nepřijdou, se uvidí až po sečtení všech hlasů. Sázející se ale zřejmě nespoléhali na výsledky minulých voleb ve svitavském okrese.

Statistiky

Před čtyřmi lety totiž zvítězili sociální demokraté. Získali 35 procent hlasů. Za nimi skončili občanští demokraté s necelými 28 procenty. Jako třetí strana se čtrnácti procenty voličů vystoupali na pomyslný stupínek komunisté. Za nimi zůstali lidovci s jedenácti procenty a zelení s pěti procenty hlasů. K volbám tehdy ve svitavském okrese dorazilo téměř 67 procent voličů.

O deset let dříve, v roce 1996, se k urnám dostavilo ještě o 13 procent lidí více, přesně čtyři pětiny všech oprávněných voličů. I tehdy získala nejčastěji důvěru Česká strana sociálně demokratická (27,8%). Občanskou demokratickou stranu zvolilo 14 tisíc lidí (22,8%). Za nimi skončili KDU–ČSL se 14 procenty, ale před čtrnácti lety volilo komunisty jen 10,39 procent lidí.

Voliči ze svitavského okresu jsou rozdělení do 186 okresků. Na Jevíčsku jich je 1čtrnáct, na Poličsku 34, na Moravskotřebovsku 41 a ještě o dva navíc na Svitavsku. Nejvíce volebních obvodů je na Litomyšlsku, a to čtyřiapadesát.