Doprava ze svitavského okresu do velkých měst, jako jsou Pardubice, Hradec Králové nebo Brno, není po silnici nijak komfortní, natož rychlá. Přes vesnice a města se cesta nepříjemně protahuje.

Řidiči zatím ušetří za známky

Nejbližší rychlostní komunikace je od Svitav vzdálená čtyřicet kilometrů, a to v Mohelnici. Na dálnici do hlavního města se dostanete po ujetí nejméně sedmdesáti kilometrů po běžných a stále dokola opravovaných silnicích. Na druhou stranu výhodou je, že mnozí řidiči z okresu vůbec nemusí investovat do dálniční známky. Bohužel se zdá, že stav věcí se v nejbližší době nezmění.

Na území svitavského okresu se už léta plánují rychlostní silnice R35 a R43. Zatím jsou ale jen na papíře, a to ne zdaleka celé. „V rámci aktualizace zásad se doplňuje chybějící úsek silnice R35 u Litomyšle. Ředitelství silnic a dálnic jako investor připravuje tuto stavbu po jednotlivých úsecích. Pro první dva úseky Opatovice nad Labem Časy a Časy Ostrov se už zajišťuje dokumentace pro stavební povolení a výkupy pozemků," uvedl Zdeněk Křišťál, radní Pardubického kraje zodpovědný za regionální rozvoj. Podíváme-li se ovšem na mapu, zjistíme, že zmiňované úseky jsou od Svitav stále asi pětačtyřicet a pětasedmdesát kilometrů.

Chybějící úsek silnice R35 u Litomyšle bude řešený v rámci aktualizace zásad územního rozvoje. „Schválení předpokládáme v druhém pololetí roku 2014," sdělil Jaromír Dušek, náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu. Zastupitelé Litomyšle pro jistotu už sami začali projednávat změny územního plánu, aby byli včas připravení.

R43 zůstává v nedohlednu

V přípravě rychlostní silnice R43 na Brno je situace ještě složitější, neboť Nejvyšší správní soud zrušil celé Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje, takže tato silnice je v současné době závazně vymezena pouze na území Pardubického kraje. 

(syh, kk)