V obci chystají na červen druhý sraz rodáků. Spojí ho s oslavami sta let školy. Stejně jako při minulém srazu v roce 2003 vyjde i tentokrát kniha o historii vesnice. Na ní už pracuje Karel Vondrák.
Publikace se bude jmenovat Malá knížka o velké obci – a něco navíc směrem do okolí i historie. „Bude to o historii jednotlivých statků a stavení, které jsou především v dolní třetině obce památkami a součástí vesnické památkové rezervace,“ říká autor Karel Vondrák. Čtenáři se tak mimo jiné dozví o dvorech poličského typu, které jsou pro Telecí a okolní obce typické. „Je to zdejší specialita. Vrchnost kdysi nařídila, aby se obytná stavení stavěla odděleně od stodol. Dříve byly běžné požáry chalup. Když taková chalupa shořela, tak bylo možné postavit novou. Kdo měl ale chalupu těsně u stodoly, přišel o veškeré zásoby krmiva, protože požár lehce zachvátil také stodolu. A tak se na Poličsku domy od stodol oddělovaly,“ vysvětluje Vondrák.
Kromě textů o jednotlivých stavbách se autor věnuje rovněž lidem, kteří v Telecím žijí a hlavně žili. „Řada lidí odešla do zahraničí, zejména do USA. Někteří se sem vracejí. Budeme rádi, když se nám někdo takový ozve. Rádi bychom zmapovali, kde všude lidé z Telecího působí,“ dodává autor knihy. Ten teď obchází sousedy a hledá staré fotografie a materiály o historii jednotlivých stavení. K tomu ještě pročítá staré kroniky a gruntovní knihy vedené od roku 1602, které jsou dobrým zdrojem informací.
Karel Vondrák spolupracoval také na vydání knihy v roce 2003. „Jsem už v důchodu, tak si teď krátím dlouhou chvíli sbíráním historie,“ vypráví Karel Vondrák z Telecího, který původně pochází z Prahy. „Žiji v obci deset let. Třicet let jsem sem jezdil na chalupu a teď jako důchodce tady bydlím,“ upřesňuje svůj vztah k obci.
O její historii se začal hlouběji zajímat kvůli televizi, která točila pořad o jeho statku. „Filmaři se mě vyptávali na spoustu věcí a já toho moc nevěděl. Tak jsem se o to začal trochu zajímat,“ uzavírá Karel Vondrák.
Martin Karlík