Jednotlivé expozice si budou moci návštěvníci užít až do 15. května. Jedná se o největší výstavu o drátenictví, jež se kdy na území České republiky konala. Na jejím uskutečnění spolupracovalo Regionální muzeum v Litomyšli s Cechem česko-moravských uměleckých dráteníků a se soukromými dráteníky. Úvodní vernisáže se, kromě desítky návštěvníků, účastnili i samotní dráteníci jako například Krasava Šerkopová nebo Josef Pich.
Se svými díly se představí zejména novodobí dráteníci. Ti vychází z tradičních technik, ale zároveň lze jejich díla řadit již spíše do umělecké oblasti. V dřívějších dobách mělo drátenické umění spíše praktické využití. Pomocí drátků se opravovaly nádoby nebo vytvářely praktické předměty jako například stojánek na žehličku. V dnešní době došlo k výraznému odklonu, kdy toto řemeslo zastává hlavně estetickou funkci. Na výstavě si návštěvníci mohli všimnout drátovaných šperků, hodin nebo dekorací například v podobě páva, motýlů či koček.
„Když jsem tuto výstavu připravovala, tak v televizi právě běžela reklama, která nabádala lidi, aby rozbili své nádobí a šli si koupit nové designové, tak jsem si říkala, že dnes žijeme v opravdu jiné době, že dneska práce dráteníků opravdu není potřeba a díky těmto lidem, kteří vlastně zachránili toto řemeslo tím, že pracují těmito technikami, se můžeme podívat na drátenické výrobky zase trochu z jiného pohledu. Oni nejenom, že to řemeslo udržují, ale posouvají ho i někam dál, jsou tak dobří, že jsou schopni vyvinout ještě nové technologické postupy," pověděla kurátorka výstavy Hana Klimešová.
Návštěvníci kromě esteticky pěkných výrobků z drátů mohou na výstavě vidět i ukázky ze sbírkových fondů, jenž ukazují dřívější funkce drátenictví. Mohou zde dokonce spatřit použití drátů z dob pravěku. Přípravy k uskutečnění této velkolepé výstavy začaly již před dvěma lety a rozhodně to nebylo nic jednoduchého.
Obtížné přípravy
„Já jsem velmi ráda, že se nakonec výstavu přes různé překážky podařilo takto realizovat a že tady vystavuje nejvíce autorů, je to opravdu velké množství. Dvacet autorů nebylo jednoduché sjednotit, ale nakonec se to i díky muzeu, podařilo. I když jsme si i několikrát denně mailovali, volali a různě domlouvali a všechno možné, tak nakonec přijeli i dráteníci, kteří to mají sem opravdu daleko a to mě opravdu těší," sdělila jedna z drátenic Krasava Šerkopová. Zároveň dodala: „Zjišťovala jsem si, kdy se tady dělala nějaká takováhle výstava vyloženě drátenického řemesla a zjistila jsem, že nikdy. Takže to mě samozřejmě o to víc nadchlo a o to víc jsem se snažila, aby se nakonec sešlo co nejvíce osob, protože tím vlastně vy všichni máte možnost vidět různé techniky, protože každý pracuje jinak."
Její slova se dají opravdu velmi snadno potvrdit, protože při procházce výstavou v muzeu mohou lidé vidět různorodé předměty od rozdílných autorů. Součástí vernisáže bylo i hudební vystoupení spolku Heblata při ZUŠ Bedřicha Smetany v Litomyšli.