Atletický areál základní školy Palackého se proměnil v olympijské závodiště. O medaile z drahých kovů tu zápolily děti celkem z osmi škol ze Svitavska. Mladé sportovce přijel podpořit také Gejza Valent, několikanásobný československý reprezentant v hodu diskem. „Sportování mládeže je nesmírně potřebné. V populaci je dětí, které sportují, velice málo. Jednou z možností, jak to trošku zlepšit, je Odznak všestrannosti olympijských vítězů," uvedla legenda atletiky. Do projektu se zapojil, aby děti podpořil a motivoval. „Dlouhodobě se znám s Robertem Změlíkem ještě z dob, kdy jako mladý začínající atlet přišel do Ostravy. Když mi před časem nabídl spolupráci, neodmítl jsem. Je to prospěšná práce pro děti a člověk mezi nimi mládne," řekl Gejza Valent. Smyslem projektu je, aby se zapojilo co nejvíce dětí, a to hlavně i ty, které nesportují. „V disciplínách si každý může nějakou vybrat," poznamenal diskař.

Soutěžící měli pět povinných disciplín. „Povinný byl běh na šedesát metrů, trojskok, skákání přes švihadlo, hod medicinbalem a kliky. K tomu si mohli vybrat běh na tisíc metrů, dribling nebo plavání," vysvětlil za pořadatele Roman Cápal. Odznak všestrannosti je podle něho výborným nástrojem pro všeobecný rozvoj schopností dětí.

Kluci a holky se do projektu zapojili s nadšením. „Baví mě sportovat. Mám ráda běhání, švihadlo a trojskok. Vloni jsem tady získala stříbrnou medaili," pochlubila se Natálie Anna Fadrná ze Svitav. Trénuje dvakrát týdně.

„Sport je zábava. Věnuji se mu asi šest hodin týdně, je to ale málo," uvedl Luděk Horák z Pekel u Vysokého Mýta. Hraje fotbal, basketbal a občas i nohejbal. Věří tomu, že pro děti, které nesportují je projekt olympioniků přínosem. „Mohl by jim dát důvěru v sebe," řekl třináctiletý hoch. Sám je nejlepším střelcem a to ho rozhodně těší.

Není divu, že se soutěž konala na půdě moravskotřebovské základky. Vychovala celou řadu úspěšných sportovců. „Je to hlavně v práci učitelů tělesné výchovy, kteří se dětem věnují, a taky v chuti a šikovnosti dětí," hodnotila Vladimíra Schmidtová, učitelka tělocviku. Kluky a holky motivují. „Pořádáme pro ně různé aktivity a soutěže. Děti jsou soutěživé a chtějí vyhrát. Bez zájmu dětí, jejich vůle a také podpory rodičů to nejde," dodala tělocvikářka.