Důvod byl prostý. Snažili se zabránit odchodu obyvatel do měst a okolních obcí.

„Přímo v obci jsme našli malou lokalitu, která byla zasíťovaná. Tři pozemky jsou už prodané. U poslední parcely se také našel zájemce," popisuje situaci starostka Hana Štěpánová. Další vhodné pozemky, které jsou v souladu s územním plánem vytipované pro výstavbu, vlastní soukromí majitelé. Obci se nepodařilo dané pozemky vykoupit, a proto musela začít hledat v místních částech Morašic. Starostka nevylučuje, že obec pozemky od vlastníků vykoupí v budoucnu.

V Řikovicích

Rychlé řešení nalezli Morašičtí v místní části Řikovice. „Podařilo se nám najít pozemky, které nám majitelé prodali. V roce 2010 jsme začali s výstavbou inženýrských sítí. O dva roky později bylo vše hotové a začali jsme tedy zájemcům o výstavbu rodinných domů tyto pozemky prodávat," říká starostka obce. Plány obce nebyly naplněny na sto procent. „Očekávali jsme zájemce hlavně z řad mladých lidí, bydlících v Morašicích. Tyto pozemky většinou kupují lidé z okolních obcí a města," konstatuje Hana Štěpánová.

Zájemce z pět kilometrů vzdálené Litomyšle přitahuje dostupnost a hlavně cena pozemků. Rozdíl v cenách může být v závislosti na části města až čtyřnásobný. Cena pozemku v Řikovicích je 250 korun za metr čtvereční. Tato částka nepokryje veškeré vložené náklady spojené s výstavbou, ale byla kalkulována především s ohledem na místní mladé obyvatele. V současné době je z jedenácti zasíťovaných pozemků prodáno sedm.

Problém s hledáním dalších pozemků by mohl vyřešit prodej nepoužívaných nemovitostí. „Volných starých domů je v obci dostatek. Chápu však mladé lidi, kteří chtějí stavět na zelené louce," konstatuje starostka.

Vybavenost obce

Podle slov starostky je vybavení obce na takové úrovni, aby občan vše pořídil přímo v obci a nemusel se stěhovat.

Výstavba infrastruktury se přesto nezastavila na mrtvém bodě. V obci v loňském roce investovali do věcí, které souvisejí se sportem a vyžitím pro děti a mládež. Bylo vybudováno víceúčelové sportoviště, které kromě škol slouží i široké veřejnosti. V dané lokalitě také obec zřídila hřiště pro malé děti.

Ani obyvatelé Řikovic však nepřijdou zkrátka. V blízkosti bývalé školy bylo opraveno dětské hřiště, jehož součástí je i malý koutek pro malé děti. „Pokud budou mít občané zájem, hrací prvky pro malé děti dokoupíme," uzavírá starostka Morašic Hana Štepánová .