Lidé se v sobotu mohli vrátit o sto let nazpět do doby, kdy po celém světe zuřila první světová válka. Historičtí nadšenci si pro ně připravili rekonstrukci ofenzivy z východní fronty, která se v roce 1915 odehrála v Karpatech. V ní bojovaly rakousko-uherské a německé armády proti ruskému vojsku.
Společným nepřítelem pro všechny však bylo letos hlavně tropické počasí. Vojáci se ve svých dobových uniformách potili už prakticky od samotného rána.
„Ze začátku to bylo strašné, ale teď jsem si už zvykl. Uniformy jsou vyrobené z vlny, vojáci je tehdy nosili pořád. V zimě jim nebylo chladno a v létě zase horko," uvedl organizátor Dan Urbánek, který v bitvě stál na straně Rakousko-Uherska. O poznání hůř se měli vojáci ruského cara. Zejména kozácké předsunuté patroly s tradiční huňatou pokrývkou hlavy. Z počasí neměli radost ani někteří němečtí bojovníci. „Je to náročné. Musíme si na bitvu vzít zásoby vody, jinak tam skutečně padneme," prohlásil jeden z nich
S plameny, ale bez plamenometů
Letošní ročník divákům nabídl několik změn oproti minulosti. Jednou z nich byla absence plamenometů. Vyschlá zem na bojišti by při jejich použití rychle a nekontrolovatelně vzplála. „Letos to bude bez nich, ono to bude hořet i tak," řekl před zahájením bitvy prorocky Dan Urbánek.
Krátce po začátku bojů se ukázalo, že měl pravdu. Již při prvním útoku totiž kus bitevního pole vzplál od používané pyrotechniky. Mezi ostnaté dráty a děla tak museli vyjet hasiči. Jejich zásah naštěstí netrval dlouho a pak znovu vypukla válečná vřava. V ní rakousko-uherští a němečtí vojáci útočili na zakopané ruské vojáky. Následně se však dostali do obklíčení, protože jim do zad vpadla část ruské armády dopravená na bojiště speciálním vlakem. Nakonec však rakousko-uherská a německá armáda zvítězila.
Do boje kromě více než tří stovek vojáků zasáhla v Mladějově i technika. K vidění byla děla, kulomety, minomet a obrněná vozidla a diváci se mohli kochat pohledem na dvojici historických letounů. Piloti se ukázali asi po patnácti minutách od startu bitvy a jejich kousky si ihned získaly pozornost diváků. „Už jsme tady byli několikrát a letadla u mne letos jednoznačně zvítězila. Velice hezké bylo, jak se z jednoho začalo jakoby kouřit a pilot to vybral jen kousek nad kopečkem," uvedl Miroslav Kopřiva, který se na akci přijel podívat z Brna.
Koníček za desítky tisíc korun
Oblíbeným cílem fotografů a turistů se samozřejmě stali vojáci. Lidé obdivovali jejich autentické uniformy, pěstěné kníry i pušky a bodáky. „Musím uznat, že někteří z nich vypadají moc hezky a mužně. Důstojnické uniformy jsou takové elegantní. Líbí se mi německé a rakouské, ale i ty ruské jsou velice pěkné," prozradila návštěvnice Jana Novotná. Podobných komplimentů si vojáci za celý den vyslechli několik. Za chválu byli rádi, jejich koníček totiž nepatří mezi nejlevnější.
„Celá uniforma včetně doplňků jako je čutora, sumky a podobně stojí určitě přes 15 000 korun. Jenom boty si koupíte asi za čtyři tisíce. K tomu si přičtěte, že pistole stála dalších 18 tisíc a puška kolem byla o trochu levnější, dá se sehnat kolem 12 tisíc. Ty uniformy máme třeba tři, protože neděláme pouze jedno historické období," vysvětlil jeden z účastníků bitvy.
Součástí akce byl i doprovodný program. K vidění byla četnická stanice. Lidé si mohli zajít na dobovou poštu, vyzkoušet si mušku na místní střelnici a zájemci si mohli koupit vojenské propriety od místních prodejců. K dostání byly helmy, šavle i staré pušky. Při pietě také uctili památku všech padlých za první světové války.
Do Mladějova zavítali lidé z mnoha zemí. Cestu na akci si našli i slovenští fandové vojenské historie, kteří nebojovali, ale připravili si popularizační program. „Zabýváme se dějinami první světové války. Na Slovensku je hodně vojenských hrobů z tohoto období, které se snažíme opravovat," řekl Roman Procházka z Klubu vojenskej histórie Beskydy.