„Změna politických poměrů přinesla svobodu, na kterou jsme si rychle zvykli. S odstupem doby ale zapomínáme na to špatné z doby totality a s přihlédnutím k současným problémům se někdy ukazuje tendence význam 17. listopadu relativizovat. Proto chceme připomenout tehdejší dobu v kritickém světle a odpovědět si na otázku, zda bychom i při vědomí důsledků tenkrát zastávali radikálnější řešení," uvádí iniciátor akce Jan Pikna.

Za tímto účelem bude v Litomyšli uveden nový český film „Odborný dohled nad východem Slunce", který svým obsahem k diskuzi na toto téma přímo vybízí. Premiérové promítání filmu proběhlo 6. listopadu v Music Clubu Kotelna. Druhého uvedení se Litomyšlané dočkají v rámci vzpomínkové akce ve sváteční den v městském kině, tedy 17. listopadu od 19.30 hodin. Po jeho skončení projekce se uskuteční beseda s režisérem a scénáristou Pavlem Göblem o námětu filmu, který se nese v duchu revolučního hesla „Nejsme jako oni".

Černobílý snímek putuje od října českými kiny nezávisle, bez pomoci velkého distribučního partnera a mimo multiplexy. Nový film z dílny Pavla Göbla je žánrově označován jako takzvaný eastern, protipól klasických westernů. V hlavní roli osamělého bývalého estébáka se divákům představí Jiří Lábus. Trojici mstitelů toužících po odplatě ztělesnili Vratislav Brabenec ze skupiny The Plastic People of the Universe a divadelní ochotníci Jiří Vymětal a Jozef Polievka. Postavu prostitutky, která se hrdinům připlete do cesty za pomstou, si zahrála čerstvá absolventka brněnské Janáčkovy akademie Nikol Fischerová.

Součástí vzpomínkové akce bude volný vstup do expozice Srdce pro Václava Havla, která je umístěná ve sklepení litomyšlského zámku. Ve dvě a v pět hodin odpoledne budou v zámeckém sklepení přítomni autoři srdcové plastiky Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. Návštěvníci si zde budou moci zakoupit knihu o projektu voskového srdce a odnést si ji domů i s autogramy umělců.

ANNA HANUŠOVÁ