Litomyšl – Žádný benzín, žádná nafta. Palivem budoucnosti bude elektřina. Ve svitavském okrese je už nyní několik dobíjecích stanic pro elektromobily a další vznikne zřejmě ještě letos v Litomyšli.

„Intenzivně jednáme s různými poskytovateli stanic pro elektromobily o vybudování jedné i v Litomyšli. Zatím tu není veřejná stanice pro nabíjení a už máme některá místa vytipována. Nechceme tím ale každopádně zabít místo pro parkování. Spíše hledáme alternativy, kde by vznikl nový plac,“ vysvětluje starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

157

Tolik elektromobilů se za osm měsíců fungování dobilo na stanici v Moravské Třebové. Celkově spotřebovali řidiči 1053 kWh.

Ve městě zatím jezdí pouze několik elektromobilů. „Není to nic masového, ale chceme lidem nabídnout i tuto službu. Víme, že v Litomyšli jezdí jedna Tesla a elektromobil má i jeden taxikář,“ podotkl Daniel Brýdl. Město jedná s několika firmami.

„Zatím je to na papíře, ale pokud to nebude moc drahé a snadno realizovatelné, tak si jednu dobíjecí stanici jako město určitě můžeme dovolit. Elektromobily jsou na vzestupu a jezdí v nich čím dál více lidí, tudíž logicky roste i potřeba dobíjení těchto zařízení v provozu,“ míní starosta.

Už skoro dva roky je dobíjecí stanice ve Svitavách u Fabriky a necelý rok i v Moravské Třebové. V kraji podle energetiků jezdí desítky elektromobilů. Na stanicích týdně dobíjejí desítky elektromobilů a měsíční odběry se pohybují v řádech tisíců kWh.