Odběrové místo drive-in snižuje riziko přenosu nákazy na další lidi. Pacient přijede autem, stačí stáhnout okénko a zdravotník odebere vzorek. Stále ale platí, že pacient musí mít doporučení od hygieny nebo od praktického lékaře.

V sobotu na drive-in v Litomyšli udělali čtrnáct odběrů a všechny byly negativní. „V Litomyšli si vše dobře sedlo. Na místě se netvoří kolony, pomáhá nám tam policie. Počítáme, že na odběrovém místě odbavíme denně dvacet až třicet pacientů. Za hodinu jsme schopni vyšetřit šest až osm lidí. Odběry provádíme každý den kromě neděle, a to vždy od 8 do 12 hodin,“ sdělila mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Lidé mají při podezření na nákazu koronavirem dvě možnosti, jak si mohou nechat odebrat vzorek. Zavolají lékaři, který kontaktuje call centrum, a pak buď vyjede k pacientovi sanita s odběrovým týmem, nebo je člověk odeslán na místo drive-in v Litomyšli či v Pardubicích.

Výsledky zhruba za 24 hodin

Výjezdy za pacienty domů zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje. Na tento způsob odběrů byly vyčleněné tři sanity. „Vyjíždějí ze Svitav, Pardubic a Ústí nad Orlicí. Odběry ale zajišťují zdravotníci z našich nemocnic,“ uvedla Semrádová.

Denně jde o desítky odběrů. Podle mluvčí není možné zahltit laboratoře, protože by lidé čekali na výsledky třeba týden. „Průměrná doba, za jakou pacienti znají své výsledky, nyní činí zhruba 24 hodin,“ dodala mluvčí Semrádová.

O tom, zda lidé jedou na testování sami, nebo k nim vyjede sanita, rozhoduje lékař. Pracovníci call centra také pacienty kontaktují a domlouvají se s nimi na nejlepší možnosti.

Výjezdové týmy evidují denně padesát až šedesát odběrů, počet ale může díky místům drive-in klesnout. „Reagujeme na aktuální potřebu lékařů a je možné kapacitu odběrů případně i navýšit,“ uzavřela Semrádová.