Města ve svitavském okrese urputně boují o turisty, kteří by u nich zůstali několik dní. Litomyšl patří mezi ně. Odborníci na turizmus ale vidí největší problém v tom, že v rodišti Bedřicha Smetany není mnoho hotelů.

Zájezdy nenajdou v Litomyšli dostatek ubytovacích kapacit. „Město mohlo být už dávno plné solventních turistů. Jenže tam není ani jeden větší hotel, a to nemluvím ani o vyšší kategorii. Z turistů tak nezíská Litomyšl skoro nic. Po náměstí se prochází maximálně několik individuálních návštěvníků,“ uvedl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Starostové sídel v Českomoravském pomezí si uvědomují, že jedině propagací atraktivit, dokáží udržet návštěvníky v regionu déle. Investují nemalé peníze do nových propagačních materiálů. Region vyhledávají nejen tuzemští turisté, ale také cizinci, ve velké míře Japonci. Návštěvníci najdou jenom v Litomyšli asi třicet míst, kde mohou přespat. Velkých hotelů je ale mezi nimi poskrovnu.

„Výstavba velkých čtyřhvězdičkových hotelů mezinárodního standartu by měla být pro regionální historická města absolutní prioritou,“ míní Tomio Okamura.

V Litomyšli se stavbou nového zařízení už počítají. Objekt vybudují majitelé firmy Story design. Luxusní budova vyroste u kostela mezi Augustovou tiskárnou a Hostincem U Černého orla.

„Dali jsme zelenou soukromému podnikateli z Litomyšle. Objekt pod kostelem koupil a chce ho zásadně opravit. Už před lety se tam začal hotel stavět, ale zůstal nedokončený. Soukromník plánuje, že luxusní hotel asi s padesáti lůžky otevře příští rok,“ přibližuje projekt starosta Michal Kortyš. Moderní objekt přímo naváže na Klášterní zahrady.

Na nevyužitý potenciál rodiště významného hudebního skladatele a dalších osobností poukázal před časem také architekt a herec David Vávra. V restauracích mu chyběly obrazy zdejších malířů nebo speciality pojmenované podle Magdaleny Dobromily Rettigové a jiných umělců či spisovatelů.