Slavnostního aktu se zúčastnili představitelé města, architekti, zástupci Nadace Proměny Karla Komárka a nechyběli ani stavaři, kteří budou mít na starost realizaci.

„Chtěl bych říct, že je to pro nás trochu netypické. Vždy jsme byli zvyklí nejdříve myšlenku uchopit a až pak ji představovat veřejnosti. Tady je to úplně obráceně. Díky Nadaci Proměny jsme se učili trochu jinak přemýšlet a jsem za to docela vděčný. Přeji tomuto projektu a Litomyšli, aby Vodní valy dostaly nový charakter a aby veřejnost přijala tento prostor za svůj," řekl starosta Litomyšle Radomil Kašpar. Narážel tím na fakt, že radnice od obyvatel s předstihem získávala informace o tom, co by na Vodních valech chtěli.

„Příprava začala již v roce 2012. V prvním kole architektonické soutěže jsme obdrželi 31 návrhů. V květnu 2013 z nich porota vybrala pět, které postoupily do druhého kola. Díky podrobnému sociologickému průzkumu se podařilo shromáždit názory a přání širokého spektra obyvatel Litomyšle. Zpracované výstupy byly součástí podkladů, se kterými architekti pracovali," popsala historii projektu tisková mluvčí města Jana Bisová.

Vzniknout zde má visutá lávka, nové dětské hřiště, nábřežní zídka i odpočinkové plošiny u řeky. Změní se i okolí Smetanova domu, které čeká předláždění a další úpravy. Architekti se v plánech pokusili spojit čtyři rozdílné oblasti do jednoho celku. Jedná se o ulici Vodní valy, nábřeží, řeku Loučnou a park u Smetanova domu. Velkou novinkou bude hřiště pro děti s umělecky zpracovanými prvky.

„Jsme rádi, že to konečně začíná, protože ten projekt máme tři roky v hlavách. Zachováváme veškeré funkce, které tady byly, i lanovku. Plánujeme kolotoč, skluzavky, houpačky, domeček, pískoviště a odpočinkové plošiny. Takže nejenom že funkce zachováváme, ale ještě je navíc rozšiřujeme," představili svou vizi architekti Martin Rusina a Martin Frei a vyjádřili se i k tématu, které znepokojuje některé místní obyvatele. Tedy k plánovanému kácení. „Velkým pozitivem je množství stromů a zeleně, které jsme se snažili zachovat a podpořit. Pokud se tady teď bude kácet, tak se bude jednat o výchovné řezy nebo o pokácení stromů ve špatném stavu," uvedli.

Podle dostupných informací zmizí několik arů keřů a maximálně tři desítky stromů. Jako kompenzaci zde vysadí javory, olše, vrby nebo kaštany. Práce nemají ohrozit živočichy, kteří žijí v korytu Loučné. To se totiž upravovat nebude. Na začátku února si místo převzali stavaři. „Naše práce teprve začíná, doufám, že ukážeme náš um a chci poprosit místní obyvatele, aby s námi měli trpělivost," sdělil ředitel závodu Čechy východ firmy EUROVIA Michal Šumpík. Hotovo by mělo být do podzimu letošního roku, slavnostní otevření je plánované na jaro 2017.

Litomyšl do projektu investuje pět milionů korun. Zbytek, tedy až pětadvacet milionů, dodá Nadace Proměny Karla Komárka. „Chceme dělat parky, do kterých když si půjdete jako děti hrát, tak si je budete navždy pamatovat, protože byly něčím speciální. Doufám, že se nám tady po pečlivých přípravách podaří postavit park, který tyto atributy ponese," řekla ředitelka nadace Jitka Přerovská.