Pojízdná kavárna, ve které obsluhují nevidomí lidé, brázdí Českou republiku už třetím rokem. Na své cestě republikou si vybírá zpravidla velká města. Litomyšl bud  tím nejmenším, které tentokrát navštíví.

„Potřebují velká města a velký shluk lidí, aby to i pro ně  mělo efekt," vysvětlila Milena Šnajdrová, hlavní iniciátorka toho, že kavárna do Litomyšle zavítá. Kavárna má totiž charitativní přesah. Je to projekt sbírky Světluška, peníze v ní vybrané pomáhají nevidomým dětem i dospělým, přispívají jim na speciální pomůcky, vodící psy nebo osobní asistenty.

Černočerná tma

Většina zdravých lidí si nedovede představit, jaké to je, když se nemohou spolehnout na zrak, smysl, kterým často vnímají nejvíc informací ze svého okolí. V Kavárně Potmě jim nic jiného nezbude. A jak to všechno probíhá?

„Před kavárnou návštěvníky uvítá hosteska, představí projekt Světluška, do jejíž sbírky přispějí zakoupením kávy a hrníčku, který jim zůstane. Pak hosty předá průvodci, který je uvede přes troje dveře do zcela zatemnělého prostoru kavárny," popisovala Milena Šnajdrová a pokračovala: „Uvnitř se hostů už ujme servírka a připraví jim kávu, čaj nebo víno." Hosté si nápoj vychutnávají všemi smysly kromě zraku.

Pro bystré ucho

Nevidomý personál se uvnitř autobusu, který tvoří systém kontejnerů, orientuje pomocí speciálních značek a také pomocí sluchu.
„Při vaření teplých nápojů hrozí  nebezpečí, aby se oni sami nepolili, nebo aby nepolili hosta. Proto používají takzvané zpívající hladiny," prozradila Milena Šnajdrová.

Když se hladina nápoje dotkne čidla na speciální pomůcce, která je zavěšená na hrníčku, rozezní se melodie. Ta barmana či číšníka upozorní, že do hrníčku nalili potřebné množství tekutiny.

Netradiční kavárna zaparkuje v Litomyšli na Smetanově náměstí, návštěvníky přivítá po nadcházející dva víkendové dny.