Daň z nemovitosti je výrazným příjmem rozpočtu obcí. Kvůli tzv. Janotovu úspornému balíčku se zdvojnásobí. Ovšem některá z měst v okrese daně zvýšila již vloni. Proto v současné době zastupitelé ruší koeficienty, kterými nedávno daně zvyšovali, stejně jako v Litomyšli. Kdyby to totiž neučinili, zvýšily by se platby majitelů nemovitostí oproti úrovni roku 2008 čtyřikrát.

Loňská odvaha

Pokud by se daň zvýšila, do městských rozpočtů by připlulo několik milionů korun navíc. Této částky se zřekli i v Litomyšli. Kvůli krizi vyšli vstříc lidem. „Váhali jsme, zda máme daně zvýšit, nebo ne. Sice získáme do městské kasy méně peněz, ale daň lidi zatěžuje. Občané na tom nejsou v současné době moc dobře. V mnoha podnicích se propouštělo a omezovala se výroba,“ vysvětlil litomyšlský radní Radomil Kašpar. Zastupitelé proto od zdražení ustoupili. „Již vloni jsme našli odvahu a daň zvýšili dvojnásobně. Do rozpočtu tak přiteklo v letošním roce šest milionů korun. Kdybychom daň navýšili již nyní, město by získalo příští rok zhruba osmnáct milionů korun,“ uvedl Radomil Kašpar. Zastupitelé ale riskli propad v daních a upřednostnili sociální pohled na věc.

Miliony z Vertexu?

Ekonomická krize se totiž podepsala na finanční situaci majitelů domů i podnikatelů. „Některé podniky by zaplatily při zvýšení až o desetitisíce nebo statisíce korun navíc. Například u Vertexu šlo až o dva miliony korun navrch. Příští rok ještě pocítíme krizi, ale věříme, že v roce 2011 se situace zlepší. Proto jsme zdražení ponechali právě na rok 2011,“ dodal Radomil Kašpar.

Daň z nemovitosti se příští rok zvýší v Moravské Třebové. Ve Svitavách a Poličce již zastupitelé místní koeficienty zrušili.