Právě toto období však s sebou také přináší zvýšené riziko úrazů.

Na Svitavsku například minulý týden museli rekreanti zachraňovat mladého chlapce, který se topil v rybníku Rosnička. Na místě zasahovala i rychlá záchranná služba. Ta patnáctiletého mladíka převezla do Fakultní nemocnice Hradec Králové. Vzhledem k věku pacienta lékařský personál nemohl sdělit další informace.

Kvůli podobným událostem, z nichž některé mají každoročně tragické následky, i letos hasiči pilně cvičí. „Hasiči Pardubického kraje po celé léto během své služby absolvují několik výcviků na vodě, které jsou zaměřené právě na záchranu tonoucích lidí," sdělila tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Co (ne)dělat?

Čtenářům poskytla několik rad. Ty by jim v krizové situaci mohly pomoci.

„Pokud se někdo začne topit, tak se mu snažte nejdříve pomoci sami. Pokud na to nestačíte, co nejrychleji přivolejte pomoc z okolí, případně zavolejte na tísňovou linku 112," vysvětlila Horáková. Dávejte pozor na to, že tonoucí vás ve snaze nadechnout se může stáhnout pod vodu s sebou. Při poskytování první péče se řiďte pokyny operátora, který vám nejlépe poradí, jak pomoci.

Již roky odborníci varují před opakovanými nešvary, někteří je však ignorují.

Jedná se například o koupání s alkoholem v krvi nebo o skoky do neznámé hloubky hlavou napřed. „Rozhodně neskákejte do vody, kterou neznáte. Pod hladinou mohou být kameny, jiné předměty nebo mělko. Ke koupání také rozhodně nepatří alkohol," dodala Horáková.

Rizikové mohou být i domácí bazény, které jsou v českých domácnostech stále populárnější. „Každoročně vyjíždíme k případům, kdy rodič na chvíli poleví v dozoru a jeho malé dítě spadne do bazénu. Někdy tyto případy mívají bohužel i tragické následky," uvedl Pavel Svoboda, ředitel krajské záchranné služby.

Ten také poradil rodičům, aby zkusili bazény před svými dětmi zabezpečit. „Na trhu jsou dostupné alarmy a další prostředky," vysvětlil. Při nákupu těchto pomůcek ale záchranáři varují před krycími fóliemi. Ty se podle nich mohou stát pastí, ze které se dětem těžko uniká. „Rodiče by měli na děti dávat pozor, ačkoliv je jasné, že to nejde dělat neustále," dodal Svoboda.