Co myslíte, jaké nejčastější starosti mají diabetici? Jakému pohybu se mají věnovat, aby jim neublížil? Jak správně jíst a pít a co obouvat na nohy? Mnozí se sobě začnou více věnovat, až když přijdou děti…

A jaké rady diabetikům zazněly nejčastěji? Ponožky se nesmí shrnovat, sebemenší otlak je třeba včas ošetřit dobrým krémem. Teenegery oslovila inzulínová pumpa ovládaná mobilním telefonem.

Ale popořádku:

Jak pečovat o „diabetickou nohu?"
Rány na nohách a otlaky působí diabetikům často velké potíže. Tyto potíže mají společného jmenovatele: nevhodné ponožky a botky. Dnes již existují zdravotní pomůcky na vysoké úrovni, které pomáhají v léčení i pozdních komplikací. A rady? Ponožky se nesmí shrnovat a vhodné je použití diabetických bot, které musí splňovat přísná kritéria, dokonce přísnější než zdravotnické boty. „Člověk s cukrovkou by měl používat celouzavřenou botu, aby se mu do ní vrchem nedostávaly nečistoty. I drobné kamínky mohou způsobit velkou ránu. Musíme mít na paměti, že diabetik ani malý kamínek v botě necítí. Diabetická bota také nemá vnitřní švy, má mírný klínek, aby se váha těla rozkládala rovnoměrně, aby člověk v takové botě nechodil ani po patě, ani po špičce. Špička je protiskluzová," vysvětlil odborník Pavel Holub. Dobrá bota je tedy tou nejdůležitější prevencí před poraněními, která se špatně léčí.

K péči patří pedikúra
„Nohy vás nosí celý život, proto je třeba o ně pečovat už od mládí. Protože se lidem s diabetem všechno hojí hůře, sebemenší otlak a zarůstající nehet je potřeba včas podchytit. Doporučujeme ošetřovat nohy správným krémem, který váže vlhkost," řekla Pavla Martínková. Ta také připomněla, že lidé s diabetem musí pedikérce o svém onemocnění říci. Ta s nimi pak zachází se zvláštním respektem, protože nesmí dojít ani k malému škrábnutí.

Znáte pumpu ovládanou chytrým mobilem?
V lékárně si lidé také vyzkoušeli glukometr a inzulínovou pumpu. Novinkou na trhu je inzulínová pumpa, která je vodotěsná a vydrží 24 hodin v jednom metru vody. To je výhodné při sprchování, koupání, ale také při pobytu ve vlhkém prostředí, člověk se například nemusí obávat, že někde zmokne. Boomem je diskrétní ovládání inzulínové pumpy v každé situaci přes mobilní telefon, který si navíc všechny dávky pamatuje… Tento přístroj zajímal teenegery, kteří hůře snášejí všechny peripetie života s diabetem…

V „kroužku" pomohou s pohybovým plánem i výživou
Rehabilitační pracovníky zastupovala v lékárně na Týdnu s diabetem Alena Felklová, vrchní sestra z oddělení rehabilitace. „Diabetiky jsme informovali o vhodném pohybu. Lidé s cukrovkou mají často mnoho kil navíc a nevědí, který druh sportu si mají vybrat. Snažíme se jim poradit vhodné cvičení, vhodný pohyb. Příští rok plánujeme rozjet kondiční cvičení formou kroužku při ortopedické ambulanci. Budeme spolupracovat s ortopedy a také s pomocí lékařů internistů a diabetologů budeme lidem radit správné cviky a aktivity. Ale nejen to. Budeme se snažit je různě motivovat, pomůžeme jim sestavit pohybový plán. Sami si budou moci navrhnout aktivitu a správnou dietu. Zájem, bude, to vnímáme," poznamenala Alena Felklová.

Opatrnosti není nikdy dost. „Budeme jim radit, jak na sebe dávat pozor, aby se při cvičení neporanili. Budeme dbát na systematický přístup, tedy nejen pohyb, ale aby si také hlídali dietu a celkovou výživu organismu. Máme kontakty na výživové poradenství a na další možnosti osvěty. Záleží na nich, jak se předaných informací a rad ujmou," vysvětlil rehabilitační pracovník Jiří Maděra.

Lepší dříve, nežli později
V jaké fází své nemoci o sebe diabetici začnou většinou více pečovat? „Většinou je to tak, že ten, kdo začne mít komplikace, už pak o sebe pečuje napořád a bere svoji nemoc vážně. Někdy motivem pro lepší kompenzaci je buď těhotenství, nebo rodičovství, člověk si uvědomí, že ještě se musí o někoho starat a musí u toho starání vydržet, mají děti, musí se postarat," sdělil své zkušenosti Pavel Holub.

ZDENKA HANYŠOVÁ CELÁ