Na schůzce se totiž s hejtmanem a starosty dalších okolních obcí zabývali připraveností vojenského areálu na převoz munice z Vrbětic na Zlínsku.

„Jako kraj jsme spokojeni. Dojde k realizaci všech stanovených bodů. Areál bude dostatečně zabezpečený z hlediska požární ochrany hasičskou jednotkou," přidal se s názorem na současnou situaci hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. V současnosti se už pouze dolaďují legislativní a formální náležitosti. Ministerstvo obrany už také zřídilo speciální Agenturu zabezpečení muničního skladu Květná.
Té bude šéfovat „správce" areálu a místostarosta obce Vojtěch Pražan, který už má mimo jiné takřka hotovou finální sestavu pro svůj třicetičlenný tým. Starostové i hejtman navíc jednali se zástupci ministerstva obrany i vnitra o tom, v jakém režimu bude fungovat sklad od 1. ledna v roce 2016. Oba resorty by měly do půl roku vypracovat podrobný materiál dalšího využití vojenského prostoru, jenž předají vládě.
Důležitou zprávou je také to, že se patrně zmenší objem převážené munice. „Firmy se pochopitelně snaží materiál prodat a snížit tak co nejvíc náklady na převoz," dodal Netolický.

Už se podle něj nedá hovořit o dvou tisících osmi stech tunách, avšak konečné číslo může být výrazně nižší. „Je možné, že v Květné nakonec skončí něco mezi tisícem a dvou tisíci tunami munice," předpokládá květenský starosta Škvařil.

Mají rámec

Na převoz je v tuto chvíli připravených už dvacet budov v areálu. Ideální představa náměstka Tomáše Kuchty je však taková, že pro případ vyššího množství střeliva a dalšího materiálu by bylo k dispozici až sedmadvacet budov. Obec i kraj už navíc znají rámcový harmonogram převozu. Rozpis transportu však není přesný z důvodů možných blokád a dalších potencionálních komplikací. „Ve Vrběticích momentálně napadl další sníh, takže odvoz se opět přesouvá. Rámcový program jako takový definitivně budeme znát až podle povětrnostních podmínek," připomněl hejtman.

„Počítá se však také s tím, že pohodlnější bude převoz až v jarních měsících," doplnil ho Petr Škvařil. Pro všechny strany je nyní také důležité, že situace v obcích, kde obyvatelé nesouhlasili s umístěním munice, je klidnější. Absolutní klid se však projeví nejspíš až poté, kdy budou známé všechny termíny a počty munice.