Zachraňte koně. Tak i tuhle větu si dnes mohou na speciální lince poslechnout veterinární lékaři. A ke zraněnému zvířeti přijede opravdová sanitka.
„Nezačínáme s touto službou v České republice úplně na zelené louce. Podobná služba existuje v Brně a v Praze. Právě pražská veterinární záchranka má dnes průměrně tři stovky výjezdů měsíčně,“ pravil Jiří Altman, ředitel pardubické Veterinární záchranné služby.
Zvířecí záchranka v Pardubicích už disponuje také opravdovou sanitkou. „Měli jsme ji ani ne dvě hodiny a už absolvovala první výjezd, takže věřím, že ji skutečně užijeme,“ prozradil Altman.
Sanitka by měla být v budoucnu jakousi pojízdnou veterinární ambulancí vybavenou rovněž ultrazvukem.
Nejvíce výjezdů je v noci. Hlavně proto, že nonstop veterinární pohotovost v celém Pardubickém kraji funguje jen v Pardubicích a cena výjezdu třeba do Svitav už pak je skoro stejná, jako by majitel zvířete přivezl svého mazlíčka k ošetření vlastním autem. Průměrně se za výjezd veterinární záchranky platí asi tisíc korun.
„Nejrozšířenějšími pacienty jsou psi a kočky, ale jsme samozřejmě připraveni i na různá jiná zvířata, třeba hada nebo koně,“ řekla vedoucí lékařka veterinární záchranky Valentina Sedláčková.
Případy, ke kterým záchranka vyjíždí, jsou do jisté míry srovnatelné s lidskými problémy. „Často je to výjezd kvůli zažívacím nebo pohybovým problémům, zranění tlapek nebo u koček pády z výšek. Zvláštní kategorií je často také ale utracení zvířete v domácím prostředí, čímž se ušetří zbytečné stresování zvířete,“ sdělila Sedláčková.
Do budoucna ale veterináři se záchrankou chystají jednu novinku.
„Máme v plánu zřízení druhého výjezdového stanoviště v Pardubickém kraji – Pardubice jsou třeba ze Svitav příliš daleko, proto kvůli lepší dostupnosti péče chystáme zřízení druhé základny v Ústí nad Orlicí,“ slíbil do budoucna Jiří Altman.
Více fotografií a informací o tom, jak kontaktovat veterinární záchrannou službu, najdete na webu www.pardubicky.denik.cz/veterinarnisanita