Nejen proto, že to jsou nejkrásnější svátky v roce, ale také z toho důvodu, že si v těchto dnech vzpomenou i na ty obyvatele, kteří jsou od města odloučení.

Před Štědrým dnem se vydává vedení města za občany, kteří jsou dlouhodobě ve zdravotnických zařízeních, v domech s pečovatelskou službou, v různých ústavech. „Setkáváme se s lidmi v Domově sv. Alžběty v Žernůvce, jednoho máme dlouhodobě ve Šternberku, tak za ním jezdíme. Jsou to pěkná, někdy i dojemná setkání. Setkáváme se s našimi lidmi i s personálem zařízení. Před Vánoci jim vozíme přáníčka a pozdravy," uvedl starosta. Zastavují se i tam, kde už své občany bohužel nenajdou. „Jednu paní jsme měli v Černé Hoře. Měla syna, ale odmalička vychovával dědeček, vůbec se nestýkali," vzpomínal Roman Müller.

Setkání

Hoch na svou maminku zanevřel. Ta si ale hrozně přála syna vidět. „Rok trvalo, než se nám podařilo schůzku domluvit přes kamarády společně s děvčaty ze sboru pro občanské záležitosti. Klučina nakonec přišel. Po jedné paní ze SPOZu chtěl, jestli by tam s ním jela," nastínil situaci starosta. Setkání se podařilo. Bylo to velice dojemné a samozřejmě plné slz. „Za dva měsíce ale paní zemřela. Bylo to takové poslední rozloučení se synem. Za vrchní sestřičkou jezdíme s přáním dál, protože i díky ní, se toto setkání podařilo," uvedl Roman Müller.

Malohanácká muzika a Malohanačka už tradičně absolvuje předvánoční koledování, a to nejen přímo v Jevíčku, ale i po okolí. „Před Vánoci, v pátek nebo v sobotu před Štědrým dnem, už několik let jezdíme koledovat po Malé Hané. Jezdíme zahrát do ústavu do Velkých Opatovic, do Biskupic, na náměstí do Jevíčka. Poté jedeme do sanatoria. Většinou končíme ve Slatině v hasičské zbrojnici. Vesnice Vánoci žije. Sejdou se mladí staří," popisoval tradiční koledování starosta Jevíčka Roman Müller. Je přesvědčený, že se tento zvyk dostává do krve i mladým a to je dobře.