Radní na letošní rok naplánovali řadu akcí. Chtějí opravit také dva historické kříže ve městě, a to na hřbitově a vedle kostela.

Bývá zvykem, že na hřbitově je pouze jeden kříž. V Bystrém mají hned dva. „Hřbitov je velký a má dva vstupy. Proto lidé v minulosti z praktického důvodu nechali zhotovit dva téměř stejné kříže,“ vysvětlil farář Josef Matras.

Dvojčata

Vloni radní opravili litinový kříž s Kristem ve spodní části hřbitova. Pochází z roku 1871. Letos chtějí opravit jeho dvojče. „Na horním datace není. Jsou ale téměř identické, budou patrně i stejně staré,“ uvedl místostarosta Bystrého Jan Neudert. Odborníci z historické památky odstraní rez, pozlatí tělo Krista a opraví podstavec.

V havarijním stavu byl také kříž po levé straně kostela sv. Jana Křtitele. „Museli jsme ho rozebrat. V současné době je uložený na faře,“ řekl místostarosta. Také tento symbol víry vyrobili někdejší umělci z litiny patrně ve druhé polovině devatenáctého století.

Oprava obou křížů spolkne statisíce korun. Finanční podporu město očekává od ministerstva pro místní rozvoj a od Pardubického kraje.

Při loňské opravě našli řemeslníci schránku s listinami a mincemi z období Rakousko-Uherska. „Byla ale poškozená. Listiny jsou zničené, zachovalo se pouze několik mincí,“ uvedl Jan Neudert. Po celkovém zrestaurování uložili radní do schránky vzkaz pro příští generace. Nechybí zpráva o městě i fotografie z opravy kříže. Jestli také druhý z křížů vydá zprávu z minulosti, je prozatím otázkou.