Opravený kostel svaté Markéty v Borové u Poličky se tuto neděli otevře po rekonstrukci věřícím. Slavnostní mši bude sloužit královéhradecký biskup mons. Dominik Duka. Věřící se do kostela vrátí po více než jednom roce.

Kostel se slavnostně otevře v neděli v deset hodin dopoledne za účasti biskupa Dominika Duky a také zástupců Pardubického kraje a okolních vesnic. Na opravu, která stála přibližně dva miliony korun, přispěl církvi částkou osm set tisíc korun Pardubický kraj. Další peníze daly okolní obce a samotná Borová. „Z rozpočtu jsme uvolnili asi čtyři sta tisíc korun,“ sdělil starosta Borové Milan Nespěšný.
Oprava se týkala především interiéru. „Venku jsme udělali drenáže, které odvedou vlhkost. To jsme řešili rovněž uvnitř, protože to tady byl velký problém. Jinak zvenku nás to teprve čeká, až budou peníze,“ uvedl administrátor farnosti v Borové Václav Tobek. Díky rekonstrukci je nová například omítka a také elektroinstalace. „Už předtím jsme udělali novou šindelovou střechu a opravili věž,“ dodal Václav Tobek. Až se podaří sehnat další finanční prostředky, dojde na opravu fasády kostela.

Během oprav byl kostel uzavřený. „Od srpna minulého roku se tam nekonala žádná mše,“ řekl farář Tobek. Bohoslužby se proto sloužily v dalším z borovských kostelů, a to ve svaté Kateřině. Od neděle se opět vrátí do farního kostela svaté Markéty, panny mučednice.

Martin Karlík