Obec ležící v severozápadní části historické Moravy se může pyšnit mnoha pamětihodnostmi. Z nich lze zmínit například zámek, méně známou zříceninu hradu Plankenberk, kostel svatého Petra a Pavla a nebo archeologické naleziště – Hradiště Hrubé kolo. Obec má lidem rozhodně co nabídnout. To je zřejmé i z bohatého společenského života, kterým ves žije po celý rok.

Vrásky na kráse

Na příjezdu od Jevíčka však nelze přehlédnout nevzhledné zemědělské budovy, které už z dáli smutně a opuštěně „vítají". Oprýskaná omítka, zanedbaný objekt, pusto a prázdno. Tak dnes vypadá bývalé družstvo ve vesnici na Malé Hané.

NEVZHLEDNÉ A NEVYUŽITÉ budovy bývalého zemědělského družstva má obec v plánu opravit a vrátit do nich zpátky život.

Obec ovšem začíná již v těchto dnech připravovat zajímavý projekt, jak tento areál opravit a účelně využít. Objekt je i v seznamu takzvaných brownfields Pardubického kraje. „V roce 2005 se Pardubický kraj společně s agenturou CzechInvest dohodly na zpracování vyhledávací studie pro lokalizaci brownfields na území Pardubického kraje. Ta identifikuje a blíže specifikuje na území kraje takzvané brownfields," informoval vedoucí oddělení regionálního rozvoje Krajského úřadu Pardubického kraje Miroslav Smejkal.

Plány obce

V Biskupicích se rozhodli tamní brownfield řešit novým typem využití. Areál bývalého zemědělského družstva obec odkoupila od tehdejšího vlastníka v roce 2011. „V první fázi budeme jednat především o využití jedné z budov, a to pro technické zázemí obce, kde by měla vzniknout zasedací místnost, sklad a sociální zařízení," uvedl starosta Biskupic Dalibor Šebek. Plánuje, že se zde nově uskuteční i festival slivovice Biskupické kaléšek. „Všechno je zatím ve fázi příprav. Už teď ale víme, že investice se bude pohybovat v řádu milionů korun. Proto budeme Pardubický kraj žádat o dotace. Areál však svoji tvář výrazně nezmění. Dojde v podstatě o její celkovou opravu," poznamenal Dalibor Šebek.
V současné době vede obec také jednání s firmou, která projevila zájem o část dalšího objektu pro své zázemí. „Uvedení v seznamu tzv. brownfields v Pardubickém kraji umožňuje prezentaci této lokality pro případného investora, a to jak ze strany Pardubického kraje, například v rámci různých veletrhů investičních příležitostí, tak ze strany agentury Czechinvest. Ta tyto lokality nabízí potenciálním investorům," sdělil Miroslav Smejkal.

Kvalitní prezentace

Agenturu zřizuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Její hlavní náplní je lákání zahraničních investorů do České republiky. „K tomu potřebuje mít také investiční příležitosti, které lze nabízet. Tyto aktivity jsou tedy její hlavní a naprosto logickou činností," dodal Miroslav Smejkal. Taková obnova však často bývá velice nákladná. „Veškeré práce jsou samozřejmě závislé na penězích, které budou v milionech korun, a proto se obec bude samozřejmě snažit získat i dotační prostředky na realizaci," podotkl Dalibor Šebek.

Jak známo, úrodných ploch u nás rok od roku ubývá a staví se, často zbytečně, na zelené louce. Přitom právě brownfields pomáhají vracet život na území, která člověk kdysi využíval, ale po čase je z nějakého důvodu opustil. Tím přispívají také životnímu prostředí, neboť mění zanedbaná místa v živé prostory.

  Co je to brownfield?
Jedná se o nemovitost, která
již není v současné době efektivně využívaná. Většinou jde o pozemek nebo objekt, který je zanedbaný a případně také kontaminovaný. Obvykle vzniká jako pozůstatek průmyslové nebo zemědělské činnosti a nelze ji dále efektivně využívat bez toho, aniž by proběhla její regenerace. „V prvním kole, které probíhalo na přelomu let 2005 a 2006, bylo vytipováno a popsáno dvě stě lokalit. Mezi nimi byl i objekt bývalého zemědělského družstva v Biskupicích," dodal Miroslav Smejkal z Krajského úřadu Pardubického kraje . Řešením takové lokality potom může být buď obnovení její původní funkce a nebo nový typ jejího využití. Nejčastěji jsou tyto lokality revitalizovány pro podnikatelské využití, občanskou vybavenost a v poslední době se stávají také velice žádaným způsobem pro moderní bydlení.       
                             (jih)