„Jet přes Svitavsko je teď za trest. Zavřené silnice a objížďky jsou u Svitav i Litomyšle,“ stěžoval si řidič z povolání Pavel Kusý. Denně jezdí od Moravské Třebové na Litomyšl a vždy někde nabere zpoždění v koloně.

Kritická místa

Na tahu z Čech na Moravu přes Svitavsko je hned několik kritických míst. Ve směru od Mohelnice se tvoří kolona už na okraji Moravské Třebové, kde dělníci provádějí sanaci skalního zářezu. Hotovo má být do listopadu.

Do konce října bude uzavřený Hřebečský tunel na silnici I/35 mezi Moravskou Třebovou a Svitavami. Řidiči musí úsek objet po staré silnici přes Hřebeč, kde ale běžně kolona kamionů jede tak třicítkou.

Rekonstrukce Hřebečského tunelu na I/35 jde do finále. Po stavební části přijde na řadu moderní technologie.
Hřebečský tunel míří mezi špičku Evropy. Za pár let z něj ale většina aut zmizí

„Práce pokračují podle plánu, nepočítáme se zdržením. Nezastaví nás ani současná vedra, pracujeme od sedmi do osmnácti hodin,“ podotkl Miroslav Ritnošik, hlavní stavbyvedoucí z Doprastavu, který tunel opravuje.

Objízdné trasy číhají na řidiče i u Svitav, pokud se vydají do Poličky nebo na druhou stranu do Brna.

„Od pátku 15. července do středy 30. listopadu platí úplná uzavírka části silnice I/43 u Hradce nad Svitavou. Jde o úsek dlouhý 2,4 kilometru, kde začala stavba obchvatu Svitav. Během uzavírky dojde k realizaci mostu přes cestu, přeložce kanalizace a pracím na přístupové cestě,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Stavba obchvatu Svitav začíná. Jde o důležitou stavbu pro Svitavy i pro celý Pardubický kraj.
Stavba obchvatu Svitav omezí až do zimy dopravu na výpadovce z města na Brno

Nedodržují stanovené trasy

Objízdná trasa pro vozidla nad 3,5 tuny vede přes Hradec nad Svitavou, ostatní řidiči jedou přes Vendolí. Jenže ne všichni stanovené trasy dodržují. „Nám zakážou jezdit přes Hradec nad Svitavou, který je pro kamiony, a musíme přes Vendolí. Jenže tam jezdí i kamiony a nikoho to netrápí. Jela jsem za kamionem a každých 100 metrů zastavoval u kraje, aby pustil protijedoucí auta,“ postěžovala si Jana Kopecká ze Svitavska.

Na Svitavsku čeká na řidiče několik velkých oprav silnic.Na Svitavsku čeká na řidiče několik velkých oprav silnic.Zdroj: ŘSD

Uzavřená je také silnice I/34 ze Svitav do Poličky, a to kvůli rekonstrukci železničních přejezdů.

„Objízdná trasa vede přes Litomyšl. Linkové autobusy a vozidla Integrovaného záchranného systému mají výjimku a v předem stanovených dnech mohou projet přes železniční přejezd u Pomezí. Přejezd u Vendolí ale bude zavřen po celou dobu pro všechna vozidla bez výjimky,“ informovala mluvčí Svitav Kateřina Kotasová. Uzavírka potrvá do 30. července.

Řezbáři z celé ČR tvoří na hradě Svojanov pohyblivé obrazy.
VIDEO: Na Svojanově tvoří řezbáři unikátní pohyblivý obraz. Už pátý v pořadí

V Litomyšli už je nový kruhový objezd u budoucího supermarketu Lidl hotový. Pokračuje však stavba nadchodu přes pětatřicítku a i z Litomyšle lidé hlásí ve špičkách kolony. Komplikovaná je nyní cesta z Litomyšle směrem na Proseč.

V Dolním Újezdu je v plném proudu kompletní rekonstrukce silnice a chodníků a příjezd do obce od Litomyšle je uzavřený. Objížďka vede přes Pohodlí. Omezení potrvá do poloviny srpna. Tento týden navíc v Újezdu začala stavba opěrné zdi u zdravotního střediska, na kterou naváže posun hřbitovní zdi. Provoz u obecního úřadu tak řídí semafory.