Džuveč z kuřete – náhlá inspirace a večeře za 45 minut. Další z řady velmi rychlých receptů se snadnou přípravou je tady. Džuveč, původně turecká receptura jejíž název vychází z tureckého slova güveç, které označovalo kameninový kotlík, ve kterém se dusilo maso a ostatní suroviny. Dnes pokrm známý po celé Evropě, nejvíce na Balkáně a v opravdu mnoha obměnách. Džuveč z kuřete je ta moje.

Dvě porce

– 2ks kuřecí špalíky
– 1 ks paprika bílá
– 1 ks stroužek česneku
– 100 g cibule
– 1 PL rýže
– 1 PL sádlo
– 1 PL mouka hladká
– 2 čl paprika mletá
– 1 dl víno červené
– 4 dl vývar kuřecí
– petrželka a paprička
– sůl a pepř

Já to pobral takto:

Dvě poměrně veliké kuřecí čtvrtky jsem okrájel od žebrových kostí, zbytečné kůže a tuku a kloubů. Vykostil a použil: maso z paliček na smažení, to ze špalíků na džuveč.
A tradiční postup. Ideální je začít hodinku předem a podlít pak maso právě připravovaným vývarem. protože ale vaříme rychlovky, je dobré mít jej už v lednici. Případnou náhradu nechám na vás.

Maso pokrájené na větší kousky solíme a pepříme, obalíme v mouce a na sádle nebo másle s olivovým olejem zprudka opečeme dočervena. Odložíme stranou a na výpeku orestujeme drobně krájenou cibuli dozlatova. Přidáme nudličky papriky, polovinu většího stroužku česneku jemně posekaného, maso, jednu vrstvu na druhou. Zaprášíme paprikou, lehce promícháme a zalijeme vínem. Sušším červeným. Necháme minutku odpařit a podlijeme vroucím vývarem.

Lehká změna:

Vězte, že pokud vyměníte 2 lžičky mleté papriky za 2 lžíce rajčatového pyré, bude výsledek jiný a přesto skvělý.

Až potud to trvalo 15 minut. Pod poklicí necháme poklidně dusit 10 minut. Přidáme a vmícháme lžíci rýže. Ne příliš. Jen tak akorát zarovnanou. A dalších 10 minut. Poté promícháme a případně doladíme vývarem. Nemělo by to být lepidlo. Spíše hustší omáčka. Ještě 5 minut opravdu mírně prohříváme, odstavíme, dochutíme dle potřeby a přidáme druhou polovinu tentokráte utřeného česneku, jemně sekanou petrželku a papričku, promícháme a odstavené pod poklicí necháme posledních 5 minut odpočinout.

Finta s česnekem – třítko už je předpokládám dostatečně známé. Utřeným česnekem ochucujeme především výsledný pokrm. Pokud ale chceme ve struktuře drobné kousky, nebo v průběhu přípravy na tom nezáleží, posekejte česnek fofrem a jednoduše nožem. Běžné je, rozplácnout jej plochou nože tak jak leží.
Ale! Lepší překrojit jej příčně napůl a položit tou ploškou na desku. Takto jej jedním zatlačením rozplácneme dokonale a sekání už je jen formalita.

(ron)