Místo čistě teoretické prezentace školy, jak by se dalo možná čekat, vsadili mladí kuchaři a číšníci na zaujetí praxí. Všichni žáci základních škol, kteří v pátek restauraci praktického výcviku navštívili, se museli chopit kuchařského náčiní.

O nejlepší pokrmy

Mezi sebou soutěžili o nejlepší salát, který předložili k degustaci komisi složené z pedagogů. Získání praktických dovedností je totiž pro kuchaře a číšníky klíčové.
„To nejdůležitější, co se u nás studenti naučí, je praxe. Mají svou zodpovědnost, rozhodně nevykonávají pouze nějaké pomocné práce," shodují se učitelky odborného výcviku Marta Šimášková a Marta Nováková. Denně žáci uvaří v průměru sto padesát jídel a obslouží obdobný počet hostů.

Nejde však pouze o pohyb na „place", ale i o teoretické znalosti. „Obsluha restaurace začíná ráno, ještě než přijdou hosté, výukou. Kuchaři to mají zase naopak. Nejprve musí vše uvařit, a poté se učí a připravují na druhý den," vysvětlila Marta Šimášková.

Z 9.A ze základní školy na Sokolovské ulici ve Svitavách, která na den otevřených dveří přišla, vyrobila nejchutnější salát skupina ve složení Ondřej Daněk, Jakub Komínek, Hana Vodehnalová a Kristýna Kvasnicová.

(syh)