Únor bílý…

V únoru bývá na polích obvykle ještě vrstva sněhu, ale tentokrát se již vegetace probouzí. „Zemědělci sice musí reagovat na změny počasí, ale současně také dodržet předpisy stanovené Evropskou unií. Rolníci začnou s přihnojováním a osevem jarních plodin.

Nevylučuji, že někteří zemědělci vysejí obilí už koncem února, pokud se teploty udrží okolo sedmnácti stupňů Celsia,“ přibližuje situaci Josef Gracias, ředitel Agrární komory ve Svitavách.

S předčasným výjezdem do polí nepočítá soukromý zemědělec Arnošt Maiwald z Čisté. „Na pole nespěcháme, protože nikdo nezaručí, že v březnu nepřijdou mrazy. Neriskujeme poškození úrody. Letošní zima sice byla nadprůměrně teplá, ale ta minulá byla ještě horší,“ říká Arnošt Maiwald.

Meteorologové ale připouštějí, že opět může mrznout. „Teploty pod nulou jsou nebezpečné pro ozimy, které již vzrostly. Mohlo by se stát, že by rostliny vymrzly, jako se to stalo před dvěma lety. Tehdy jsme přišli o velkou část ozimých ječmenů,“ dodává Gracias.

Teplá zima prospěla také hlodavcům. Přemnožili se a na polích napáchají mnohem větší škody. V teple se rovněž rychleji množí různé choroby, plísně a sněti. Podle Graciase rolníci stav plodin sledují a včas rostliny chemicky ošetří.