Dva samci makaka červenolícího utekli v červnu ze Zoologické zahrady v Olomouci. O víkendu jednoho z nich zahlédli lidé u Moravské Třebové. Druhá opice byla naposledy viděna na Šumpersku.

Zoo dostává zprávy od všímavých lidí, ale opice se nyní zřejmě nezdržují déle na jednom místě. Navíc patrně nemají problémy s obstaráním potravy. V neděli odpoledne spatřili lidé opici ve svitavském okrese.

„Jednu z uprchlic měla zahlédnout v neděli po poledni policejní hlídka u Petrušova nedaleko Moravské Třebové. Opička seděla na poli, ale záhy zmizela policejní hlídce z očí. Uprchla zřejmě do lesa. Pokud veřejnost jednu nebo obě uprchlice zahlédne, ať zavolá na bezplatnou linku tísňového volání 158,“ vyzvala Anna Štegnerová, mluvčí svitavské policie. Policie již kontaktovala zahradu i veterináře. Jsou připraveni zasáhnout, pokud se opice objeví znovu, a pokusit se ji odchytit.

Vedení zoo je překvapené, kam se až opice dostala. Urazila totiž z Olomouce zhruba šedesát kilometrů. Podle Hany Labské, mluvčí zoologické zahrady, opice nejsou pro člověka nebezpečné a ani se ho nebojí. Naopak jsou doslova oražené a nechají se od člověka i krmit.

„Vycení zuby, může škrábnout, ale nikdy jsme se nesetkali s tím, že by někoho pokousala. V podstatě se chová podobně jako pes,“ vysvětlila Hana Labská. Jedná se o dospělé, asi pětileté, samce a jeden z nich má dokonce už v zahradě mládě. O to si ale evidentně starosti nedělá.

Opice, které utekly ze zoo už 22. června, se rozdělily. Podle mluvčí zoo Hany Labské se vedení zahrady o jejich zdraví zatím neobává. V přírodě totiž mají dostatek potravy.

„Žerou brambory, které najdou na poli, i kukuřici nebo jablka,“ řekla Labská. Oba samci opustili zahradu v červnu, když utekli z takzvané polepšovny. Ta sousedí s volným výběhem makaků a za trest tam putují samci, kteří už příliš dotírají na procházející turisty. „Opice se zdržovaly několik dnů v Těšíkově na Olomoucku, kde plenily zahrádky v chatové oblasti. Náš pokus o odchyt byl neúspěšný, banány a další ovoce je nezlákaly,“ dodala Labská.

Vedení Zoologické zahrady v Olomouci čeká, až se opice trochu usadí a po ochlazení ubude potravy na zahrádkách. Ani sníh a chladné počasí pro makaka ale neznamená velké nebezpečí.

Tyto opice jsou zvyklé žít v horách a hledat potravu pod sněhem až v hloubce jeden a půl metru. Podle Hany Labské v přírodě nehrozí nebezpečí od jiných živočichů. Ublížit by jim mohl spíše člověk.

VÍCE O ÚTĚKU MAKAKŮ Z OLOMOUCKÉ ZOO ČTĚTE ZDE