Kriminalisté pátrají po patnáctileté Adrianě Mancini. Dívku unesla z brněnské nemocnice její matka Jitka, kterou údajně pronásledují agenti tajné služby. V trvalém bydlišti v Oldříši u Poličky se žena s dcerou momentálně nezdržuje. Sousedé ji viděli ve zchátralém statku napoledy v neděli odpoledne, v den, kdy Adrianu z nemocnice unesla.

Po obou ženách jako by se slehla země. Hluchoněmá dívka se léčila na psychiatrickém oddělení v Brně. V neděli si matka dceru vyzvedla a odešla s ní na pravidelnou procházku. Zpátky se ale už nevrátily. „Patnáctiletou Adrianu Mancini svěřil koncem června soud ve Svitavách do zařízení fondu ohrožených dětí Klokánek. Důvodem byla psychická porucha matky, která žije v utkvělé představě, že je sledována a pronásledována tajnými agenty a bezpečnostními službami. Navíc psychiatři nevylučují možné destruktivní postoje matky vůči sobě i dceři,“ sdělil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Lidé v Oldříši u Poličky, kde mají Mancini trvalý pobyt, už matku s dcerou dlouho neviděli. „V podstatě ji vídám jenom na jaře, když sem chodí platit komunální odpad. Do vesnice přišla na začátku roku 2005 z Pardubicka. Zdědila u nás domek po matce. Lidé s ní moc nekomunikovali,“ uvedl starosta Jiří Jílek. Oldříšští nechtějí o Jitce Mancini, která se jmenuje také Vacková, moc mluvit. „Před lety jsme od ní koupili domeck. Naposledy jsme ji tady viděli v sobotu a v neděli. Prošla se tu sama se svým velkým psem. Je hodně zvláštní, kontakt jsme s neudržovali. Ani ona neměla zájem si s námi povídat,“ říká žena, která má chalupu hned vedle Manciniho starého statku.

Svitavští policisté domek v Oldříši kontrolují. „Jsme v kontaktu s kolegy z Brna. Pokud by se Jitka Mancini ve vsi objevila, musíme ji hned zadržet,“ informuje Miroslav Brandejs, ředitel Policie ČR ve Svitavách. Specialisté prověřili domek i včera dopoledne. Statek je ale zřejmě prázdný. Na oknech jsou stažené rolety a ve schránce nevybraná pošta za několik dní. Policisté se domnívají, že matka s dcerou se pohybují po České republice osobním automobilem Opel Corsa modrozelené barvy s registrační značkou 1E1 2476. Není vyloučené, že odjely do zahraničí.

Jitka Mancini má dceru Adrianu s Enricem Mancini, snímž se seznámila ve Spojených státech amerických, kam před revolucí emigrovala. V Americe se také narodilo jejich jediné dítě. „V cizině se soudila, že během porodu došlo ke komplikacím, díky nimž je její dcera postižená. Nikdo neví, jak to doopravdy bylo,“ uzavírá starosta Jiří Jílek. Soudní proces není dosud uzavřený. V rámci předběžných opatření umístil svitavský soud mladou dívku do Klokánku.

Do fakultní nemocnice v Brně putovala Adriana necelých čtyřiadvacet hodin poté, co ji do Klokánku přivezl soudní vykonavatel ze Svitav. „Dívenka byla ve velkém stresu a měla úzkostné projevy. Plakala, nechtěla si vybalit svoje věci. Pořád chtěla mapu a podívat se na internet. Tvrdila totiž, že jí jde o život,“ uvedla ředitelka Klokánku Ditta Pokorná. Podle ní převzala Adriana bludné představy od matky Jitky Mancini, která na ni měla silný vliv.

Kvůli špatnému psychickému stavu se v Klokánku rozhodli, že Adrianu převezou na psychiatrii v brněnských Bohunicích. „Do předávacího dokumentu jsem velkými písmeny napsala, aby Adrianě v žádném případě nedovolili setkání s matkou. A vůbec jsem jim nedoporučila, aby ji s ní pustili ven,“ zdůraznila Pokorná.

Jitka Mancini za Adrianou do nemocnice přijela. Lékaři návštěvu povolili. Dvakrát se nic nestalo. Po třetí návštěvě však dívku ani matku neviděli. „Adriana po své matce velice toužila, a to od chvíle, kdy ji přivezli z Klokánku k nám. Kvůli tomu, že je neslyšící, byla na své matce závislá a návštěvy vyžadovala,“ uvedla Ivana Drtílková vedoucí oddělení 21, kde dívka ležela a léčila se z úzkostných stavů.
Doporučení šéfky Klokánku vzali zdravotníci s rezervou. „Matka netrpěla žádnou akutní poruchou, a proto jsme neměli důvod návštěvám zabránit. Adriana se po návštěvách vždy cítila lépe a zklidnila se. Rozhodně to na ní mělo pozitivní vliv,“ objasnila Drtílková. Tomu, že matka svou dceru z nemocnice unesla, údajně zabránit nešlo. „Nejsme vězení, nemůže tady pacienty držet. Rodiče si je navíc vždycky mohou vzít domů na revers,“ dodala Ivana Drtílková.

Hledaná Adriana Mancini je sto šedesát centimetrů vysoká, vzhledově odpovídá věku kolem patnácti let, má střední postavu a váží asi šedesát kilogramů. „Adriana má bohaté tmavě hnědé vlasy po ramena, střižené na mikádo. V pravém uchu nosí naslouchadlo. Je hluchoněmá, ale velmi dobře odezírá a mluví méně srozumitelně,“ přiblížil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek hledanou dívku.

(ik, pm)