Chtěl, aby se o jeho dílu dozvěděla širší veřejnost, proto kontaktoval pelhřimovskou agenturu rekordů a kuriozit Dobrý den. Ta byla nástrojem ohromena a již minulý rok uspořádala vystoupení Petra Krčmáře a dvou doprovodných muzikantů v pelhřimovském muzeu. Následně komisaři z agentury zapsali česko–slovenskou kytaru do knihy českých rekordů a kuriozit.

O vzniku zvláštního nástroje vypráví jeho hrdý tvůrce s nadšením. „Nápad přišel, když jsem listoval starým školním atlasem a narazil na mapu tehdejšího Československa. Začal jsem se zaobírat myšlenkou, že stvořím kytaru přesně ve tvaru republiky,“ popisuje nevšední inspiraci Petr Krčmář. Práce na výrobě nástroje mu zabrala s několika přestávkami jeden rok. S výsledkem je spokojený.

V současné době se pilně připravuje na vystoupení v Pelhřimově. Spolu s ním se do města rekordů chystá i doprovodná kapela Krtkův band. Dohromady zahrají tři písně, ve kterých exceluje právě česko–slovenská kytara. Diváci sedmnáctého ročníku festivalu rekordů a kuriozit na vlastní oči uvidí a na vlastní uši uslyší, že kytara skvěle hraje. Událost se dostala až na nejvyšší místa litomyšlské radnice. „Jsem rád, že Petr Krčmář reprezentuje naše město. Přeji mu i jeho kytaře mnoho úspěchů,“ říká starosta Michal Kortyš. Obyvatelé Litomyšle mohou spatřit unikátní nástroj ve výloze knihkupectví Paseka. Autor nedávno oslavil jedenačtyřicáté narozeniny a pomyslným dárkemmubude Pelhřimov.