VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní hřiště u řeky děti baví

Litomyšl – Unikátní. Drahý. Rozporuplný. Konečně hotový. Těmito přívlastky a mnoha dalšími by se dal označit projekt obnovy nábřeží řeky Loučné v blízkosti Smetanova domu.

6.6.2017 2
SDÍLEJ:

OTEVŘENÝ PROSTOR. Místa na hraní je na hřišti opravdu dostatek. Zeleně je však o poznání méně, než byli lidé zvyklí. Vysazeno však bylo mnohem více stromů a keřů, než zde rostlo.Foto: Deník / Šilar Petr

Slavnostního uvedení do života se dočkal v sobotu na dětském hřišti, které se stalo ikonickou součástí projektu. Na otázku, čím je tak jedinečný, stačí jednoduchá odpověď. Celá obnova prostoru u řeky na Vodních valech stála 38 milionů korun. Nutno dodat, že město Litomyšl nezaplatilo celou částku. Nejvíce peněz, 20 milionů, přispěla Nadace Proměny ze soukromých zdrojů.

„Záměr Litomyšle na znovuoživení nábřeží odstartovala zdejší občanská iniciativa a vedení města. Fakt, že místním na prostoru záleželo, byli ochotní investovat svůj čas a na projektu se aktivně podílet, přispěl k tomu, že jsme se rozhodli podpořit právě tuto proměnu," uvedl zakladatel Nadace Proměny Karel Komárek.

V rámci projektu byly obnoveny park, dětské hřiště, ale i ulice v těsné blízkosti. V Litomyšli vznikl nový odpočinkový prostor. Najdou se však i jeho kritici, kteří nechápou, proč se investovalo tolik peněz do zkrášlení tak malého, i když významného, místa. Diskuze neutichají ani po roce a půl, co trvala výstavba.

„Nová podoba lokality je odvážná, hravá a přeji si, aby se obyvatelé města přesvědčili také o tom, že je hlavně funkční. Věřím, že se Vodní valy stanou vyhledávanou částí města, kde budou obyvatelé trávit svůj volný čas," prohlásil na otevření litomyšlský starosta Radomil Kašpar.

NEZKROCENÁ ŘEKA
Hlavním přírodním prvkem, který projekt zohlednil, byla Loučná. Na základě podnětů obyvatel ponechali architekti Martin Rusina a Martin Frei území co nejvíce přírodní charakter. „Živá nezkrocená řeka je v blízkosti centra tak výrazný prvek, že jsme do ní nechtěli zasahovat, ale chtěli jsme ji přiblížit," vysvětlili svůj záměr architekti.

Realizovali ho pomocí tří výrazných prvků. Prvním je rozhledna, která nabízí pohled do korun stromů a na řeku, druhým je brod přes řeku, který budí zájem zejména dětí. Mohou si totiž z kamenů osahat vodu nebo pouštět lodičky. Naopak rodiče se musí smířit s tím, že někdy skončí návštěva hřiště větou: „Jsi mokrý, jdeme domů."

Pozornost budí i lávka. „Jedním z požadavků od veřejnosti byl při realizaci projektu lanový park. To je v tomto prostředí trochu nezvyklé a sem to nepatří. Je to městský prostor. Inspirovalo nás to ale k vytvoření prvku, který jej bude připomínat. Chtěli jsme, aby se lávka houpala a byla to atrakce, ne jen most, který je hned vedle," podotkli architekti. I když někomu nemusí houpání dělat dobře, lávka se nepřevrhne. Statici a další odborníci pracovali na vyřešení přechodu přes řeku několik měsíců. Problematický je vstup na lávku s kočárkem ve směru ze hřiště, kde číhají schody.

Hřiště samo o sobě je svérázné. Přístupu k vodě vizuálně brání červená zídka. „Má svůj význam, ukazuje hranici mezi přírodou a městem," okomentovali tento prvek, který slouží k posezení, jeho tvůrci.

U RODIČŮ BUDÍ ROZPAKY
Co každého zaujme, je volný přístup dětí z hřiště na vozovku. Překážku tvoří pouze malý svah. Autoři díla však chtěli prostor co nejvíce otevřít, rodičům tedy nezbývá než důkladně hlídat nezbedné ratolesti.

Jako originální lze bezesporu označit herní prvky. Rodiče ale například překvapuje strmý výstup na skluzavku, která je z kovu a ohřívá se…

Nic z toho však nemění nic na tom, že děti si už za pár dní atrakce oblíbily. Čas ukáže, jestli se postoje k hřišti obrousí natolik, že jej občané přijmou za úspěšný projekt. Herním prvkům by se to však stát nemělo, ty jsou vyrobeny z materiálů, které nejen že splňují bezpečnostní normy, ale mají vydržet nápor těch, kteří je využívají. „Vzhled se mi líbí a návštěvu zopakujeme. Pozor na děti musím dávat na každém hřišti," zhodnotil mnohaleté úsilí jeden z návštěvníků novinky.

Autor: Petr Šilar

6.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Z utkání TJ Svitavy B vs. FC Nasavrky (6:0).

Fotbalové výsledky z regionu

Komunisté v kraji ztratili, Matušovská poslanecký mandát opět obhájila

Svitavsko – Komunistická strana udržela v parlamentních volbách v Pardubickém kraji jeden poslanecký mandát, přestože oproti posledním volbám polovinu hlasů ztratila. Důvěru dalo komunistům necelých osm procent lidí. Stranu bude v nové sněmovně zastupovat stávající poslankyně Květa Matušovská z Javorníku, která kandidovala z druhého místa.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Svitavy - Díky vstřícnosti svitavské porodnice vám na našich stránkách pravidelně přinášíme fotografie nově narozených miminek.

Vítězné ANO pošle z Pardubického kraje do sněmovny čtyři poslance

Pardubický kraj - Hnutí ANO Andreje Babiše ovládlo volby i v Pardubickém kraji s 30,81 procenty, ve sněmovně tak získalo čtyři mandáty. Obsadí je primář dětského a novorozeneckého oddělení David Kasal, který ze čtvrtého místa na kandidátce získal 6 738 preferenčních hlasů, poslanec Martin Kolovratník, náměstek primátora Pardubic Jan Řehounek a radní Svitav Jaroslav Kytýr.

Volební úspěchy stran na Svitavsku

Svitavsko - Vítězné hnutí ANO bylo na SVitavsku nejúspěšnější v Kamenné Horce, kde získalo celých padesát procent voličských hlasů. Téměř stejný výsledek, jen o procento nižší dosáhlo uskupení v Malíkově a Dlouhé Loučce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení