V rámci operačního programu Životní prostředí tak získalo dotaci na nákup samosběrného zametacího stroje. Novinka pomůže udržet silnice a ulice ve městě na Malé Hané čisté a bezprašné.

„V minulých letech jsme se zapojili do několika výzev v rámci operačního programu, kde jsme čerpali dotační prostředky z Evropské unie. Některé projekty jsme již dokončili. Poslední byl právě projekt na snížení prašnosti jevíčských ulic," poznamenal místostarosta Jevíčka Miroslav Šafář.

Široká využitelnost

Celkové výdaje projektu se vyšplhaly na více jak dva miliony tři sta tisíc korun. „Na nákup samosběrného zametacího stroje jsme čerpali devadesátiprocentní dotaci," prozradil místostarosta. Město z vlastních zdrojů doplatilo přes dvě stě tisíc korun.
Po dobu pětileté udržitelnosti projektu bude stroj sloužit ke kropení a zametání místních komunikací a chodníků, aby došlo ke snížení prašnosti ve městě. Poté bude široce využitelný i v jiných oblastech.

Nový zametací stroj, na který Jevíčko získalo evropskou dotaci, už brázdí ulice města. Pomůže snížit jejich prašnost.„Po pěti letech ho budeme používat například i na sečení trávy. Můžeme pak k němu dokoupit nástavce nebo třeba korbu. Stroj by posléze mohl sloužit jako multikára. Ale prioritně bude nyní sloužit na to, na co byla udělená dotace, tedy ke snižování prašnosti ulic," vysvětlil místostarosta Miroslav Šafář.