Neznámý zloděj

Sochu Mateřské lásky nechal ve Svitavách postavit Valentin Oswald Ottendorfer v roce 1892. V roce 2006 ale z památníku zmizely dva cenné chrliče. „Kopie studenti zhotovili v rámci studijního plánu. Je možné, abychom v budoucnu vytvořili bronzové odlitky a socha tak byla zase kompletní,“ uvedl Jiří Novotný, děkan Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Nové chrliče měli podle dohody vyrobit studenti, ale nyní se Svitavským naskytla jiná příležitost. „Zjistili jsme, že ve Stuttgartu existuje originální odlitek. V první světové válce si totiž tamní odborníci všechny bronzové elementy odlili. Letos u příležitosti Dne matek plánují, že celý památník i s kašnou obnoví,“ vysvětluje ředitelka muzea Blanka Čuhelová.

Je tedy možné, že práci studentů nakonec nevyužijí a přednost dostane originál z Německa. Valentin Oswald Ottendorfer nechal památník postavit jako vzpomínku na svou matku Kateřinu a chtěl vzdát hold mateřskému citu.

Po roce 1979 se snažil poslední německý starosta Svitav sochu převézt do Německa. V roce 1981 se památník kvůli výstavbě silničního obchvatu přestěhoval do parku Jana Palacha.

(ik)