Na Litomyšlsku se k dobrovolnické akci připojí stovky lidí. Zatímco v minulých letech šlo o hromadné uklízecí akce, letos je kvůli pandemii covidu vše jinak. Ukliďme Česko bude v duchu rodinných akcí.

Fotogalerie je z akcí Ukliďme Česko na Svitavsku v minulých letech.

„Prozatím máme registrováno přes pět desítek uklízecích výprav, ale číslo se každým dnem navyšuje. Chceme vyčistit od odpadků například Osecké údolí, Černou horu, Nedošínský háj, několik úseků řeky Loučné nebo přes 100 kilometrů silnic nižších tříd vedoucích z okolních obcí do Litomyšle,“ přibližuje akci Jan Vavřín z Litomyšle.

Dobrovolníci se sami nahlásí organizátorům, vyberou si místo, které by rádi uklidili, tím si jej „zaberou“ v mapě. „Následně zajistíme pytle a jejich svoz,“ podotýká Vavřín. Hlavní důvod, proč se akce Ukliďme Česko koná, není „uklidit“ Česko, ale „vzdělat“ Česko. „Chceme vzkázat, že normální je odložit odpad tam, kam patří. Pokud se jednou zapojí školák, který nasbírá ze škarpy půl pytle krámů, pak navždy patří mezi ty, koho vyvézt pneumatiky na Černou horu rozhodně ani nenapadne,“ míní Vavřín.

Pytlomaty

Uklízet se bude také ve Svitavách, mimo jiné kolem rybníku Rosnička. Úklid pořádá v sobotu iniciativa Svitavy 2040. Výchozím místem je Plechárna, kde lidé najdou pytle na odpadky a rukavice.

Poprvé se k celostátní akci připojí Základní škola v Dolním Újezdu. „Cílem je zapojit žáky naší školy, kteří mají chuť pomoci, do úklidu obce, ve které žijí. Momentálně tráví spoustu času u různých mobilních zařízení, pomocí kterých se účastní distanční výuky a na pobyt na čerstvém vzduchu nemají tolik času,“ informuje ředitel školy Jan Sigl.

Akci podporují i vesnice, ze kterých děti do újezdské školy chodí. V Osíku rozmístí pět pytlomatů, každý s balíkem 25 pytlů. Hlavní pytlomat bude v centrální části obce.