Letošní přívaly sněhu stály města bezmála statisíce korun. Zastupitelé jsou však připraveni a s výdaji na zimní údržbu počítají. Mají vyčleněné rezervy ve svých rozpočtech. Ty ale někde nestačí. Nejvíce peněz stojí odvážení sněhu z měst.

Ve Svitavách mají rezervu tři a půl milionu korun. „To je částka na celoroční údržbu. Nejvíce však městskou pokladnu zatěžuje vyvážení sněhu a celková zimní údržba. Musíme zajistit hlavně dopravní obslužnost a parkování. To je potřeba zejména v centru města a v ulicích okolo,“ uvedl Petr Horký, ředitel Technických služeb Svitav. Jestli bude tento stav pokračovat, peníze stačit nebudou. Zatím jsou výlohy za letošní zimu kolem pěti set tisíc korun.

V Litomyšli řeší současný stav obdobně. „Máme určitou finanční rezervu. Snad vystačí. S dalšími sněhovými přívaly jsme počítali. Ještě ale nevíme konečnou částku za úklid sněhu,“ říká Jan Janeček, místostarosta Litomyšle. Náklady nyní odhaduje asi na sto padesát tisíc korun. V případě kalamity se snaží mít zvláštní finanční rezervy.

Padesát tisíc korun, to je částka, která denně stojí Poličku údržba veřejných prostranství při kalamitním stavu. To znamená situaci, kdy je v plném provozu veškerá technika. Za minulý týden režie činily asi dvě stě tisíc korun. „Kvůli zákonu o údržbě chodníků jsme museli rozpočet posílit o pět set tisíc korun,“ uvedl starosta Poličky Jaroslav Martinů. Zatím jsou výlohy na údržbu veřejných prostranství na celý rok asi dva miliony korun.

Široký Důl na Poličsku má na výdaje spojené se sněhem přibližně dvacet tisíc korun ročně. Celkovou sumu však znají až koncem roku. Úklid ve vsi zajišťuje soukromá osoba s příslušnou technikou. V Březové nad Svitavou si poradí sami. Pomocníkem je obecní traktor. V létě jej využívají na celkovou údržbu zeleně, v zimě pak právě na úklid sněhu. Starosta Březové Martin Kiss sdělil, že letošní zima je druhá, kdy odklízejí následky silného sněžení vlastními silami. Města vyčerpají většinu peněz určených na údržbu právě odklízením sněhu.

Zuzana Vaňková