Vepře našel při běžné pochůzce v lese dětřichovský hajný Josef Kopecký. „To jsem ještě nezažil, aby někdo takovým způsobem odhodil vykrmeného čuníka. Pamatuji si, že jsem jednou našel psa, kterého se lidé podobným způsobem zbavili. Je to hrozné,“ říká hajný Josef Kopecký.

Dvousetkilového vepře musí nyní veterináři na své náklady odvézt do kafilerie. „Kance a jinou divokou zvěř odklízíme z lesa běžně. Domácí zvířata do našich kompetencí nespadají. Musí je zlikvidovat veterinární služba za asistence hygieny,“ vysvětluje Miroslav Bačovský, ředitel Lesní správy ve Svitavách.

Případem se zabývá také svitavská policie. Chování nezodpovědného zemědělce řeší jako přestupek proti životnímu prostředí. „Prase nemá uši, na nichž bylo speciální označení. Identifikace zvířete je proto ztížená,“ sdělila k neobvyklému případu Martina Simonová z Policie ČR ve Svitavách.

Lidé z vesnice jsou nálezem uhynulého zvířete zděšeni. Na čuníka narazila v lese u Vysokého Pole také Margita Zahálková z Koclířova. Do těchto míst chodí pravidelně každý den, ale tentokrát se jí při pohledu do křoví málem zastavilo srdce.

Zděšení na procházce

Margita Zahálková chodí do lesa každý den odpoledne na zdravotní procházky. V pondělí ale zažila šok. V lesním porostu leželo uhynulé dvousetkilové prase domácí. „Mělo svázané nohy lanem a uříznuté uši. Nikdo tak nezjistí, odkud čuník pocházel,“ říká Margita Zahálková.

Lesníci si nepamatují, že by někdy objevili odhozené domácí zvíře. Chování neznámého chovatele považují za nenormální. Pokud někomu doma uhyne čuník, musí ho zavézt na likvidaci do kafilerie. Jinak riskuje nejen přenos chorob, ale i pokutu.