Hned první minuty poté, co se volební místnosti otevřely, nenasvědčovaly tomu, že by o volby nebyl zájem. Ještě před čtrnáctou hodinou stepovalo na chodbě litomyšlského gymnázia několik nedočkavců, kteří se rozhodli odevzdat svůj hlas.„Myslím si, že je to docela sympatické, protože lidí chodí hodně. Ani jsem nečekal, že to tak bude. Kdyby to tak chtělo vydržet, ale obávám se, že nevydrží," konstatoval předseda volební komise Jindřich Petr.

Nápor voličů bývá ze začátku skoro pravidlem, ať se jedná o volby evropské nebo komunální. Jedním z těch, kdo přišel odevzdat svůj hlas mezi prvními, byl i Jiří Cep. „Nerozhodoval jsem se dlouho, měl jsem jasno už po volbách do parlamentu," prozradil Jiří Cep.

První den voleb do Evropského parlamentu už máme za sebou. A s nimi i první zážitky. V Litomyšli lidé odcházeli s propiskami.

„Musíme si dávat pozor, protože voliči odnáší propisky domů. A jak poznamenala naše zapisovatelka, je to známkou toho, že lidé chtějí kroužkovat, což je samo o sobě sympatické, že je to zajímá,“ spokojeně prohlásil Jindřich Petr, předseda volební komise.

Propisky a občanky

Svůj suvenýr z voleb v podobě propisky si málem odnesl například Jiří Černý z Litomyšle. Úsměvná událost mu radost z odevzdaného hlasu nekalila, to i přesto, že odvolit se mu málem ani nepovedlo. „Za čtyři dny mi končí platnost občanky, vůbec jsem o tom nevěděl. Řekli mi to až tady. Tak to honem budu muset napravit,“ smál se Jiří Černý. Jak prozradil, volí spíš alternativní strany, ty konvenční jeho přízeň ztratily.

Podobně na tom byla i další volička. „Vybrala jsem si stranu, která má nejsrozumitelněji napsaný program. Je to malá strana. Vždycky jsem byla toho názoru, že budu podporovat ty menší, aby silné nebyly zbytečně moc silné,“ uvedla Litomyšlačka Lucie Bartošová.

Starosta i herečka

Ve Vendolí šel jako první k volbám starosta.„Předpokládám, že po vstupu budeme chtít být součástí Evropy a lidé by tak měli volit svoje zástupce do Evropského parlamentu,“ vysvětlil Vladimír Buchta. Krátce po druhé hodině dorazila do volební místnosti na základní škole i herečka Věra Vodičková, která spěchala na představení. Volby považuje za občanskou povinnost. „Pokud se nám něco nelíbí a máme to možnost změnit, tak má cenu jít volit. Já proto chodím ke každým volbám,“ dodala herečka, kterou znají diváci z muzikálů či známého seriálu. Čekání na voliče si komise krátila sledováním počasí a například prohlídkou školy. Ačkoliv seděli všichni přítomní mezi regály s knihami, tak je nikdo nečetl.

Naopak ve Svitavách si krátila čtením čas knihy Hobit nejmladší členka komise. Tu však otevřela až poté, co odvolila první netrpělivá volička, která chtěla volit minutu před druhou hodinou. „Ve volební komisi jsem poprvé a popravdě sem měla strach, co mne čeká, ale zatím je to v pohodě. Namísto sebe mě doporučila sestra,“ řekla Tereza Slezáková ze Svitav. Důvod, proč být v komisi, jsou peníze a pro studentku tudíž příjemná brigáda. Kromě toho, že je poprvé v komisi, tak jde i poprvé volit. „ Koho budu volit zatím nevím, mám tři tipy, ale nejedná se o parlamentní strany,“ prozradila sympatická studentka.

V Křenově našli lidé volební místnost v základní škole. Krátce před čtvrtou hodinou odpoledne mělo odvoleno šest zodpovědných obyvatel. „To je 1,8 procenta ze všech 334 voličů,“ spočítala předsedkyně komise Hana Formánková. Od osmnácti let byla u voleb pokaždé. „Vynechala jsem jen, když jsem kojila,“ smála se předsedkyně. Také vždycky volí. Tentokrát je to ale složitější a na tom se shodují všichni. Volebních lístků je přece jen mnoho.

V Křenově měli připravené i občerstvení. „Večer jsem ještě upekla bábovku, olejovou s ořechy,“ řekla komisařka Emílie Šteflová. A byla opravdu výborná.

Čekání na voliče bylo patrně pro všechny komise zdlouhavé. Komisaři ale věří, že o podzimní komunálky bude zájem větší.