Dvakrát do roka se pracovní skupiny ze všech devíti zúčastněných škol z osmi států (Německo, Itálie, Švédsko, Finsko, Norsko, Řecko, Francie a Česká republika) setkávají v jedné z partnerských škol. Předávají si zkušenosti, prezentují se práce studentů, hodnotí se kvalita projektů a projednávají se změny na další období. Studenti vytvoří po dobu trvání mezinárodní skupinu s vlastním programem. Mají tak možnost navázat přátelství a promluvit si s kolegy o rozdílných zkušenostech ze škol v různých zemích.

Poličské gymnázium se zapojilo do projektu po přípravné návštěvě ve městě Neustadt in Holstein v Německu. Pod vedením koordinátorky Magdy Jakubcové sepsali projekt, který spolu s dalšími partnery podali.

První rok projektu po získání grantu se gymnázium zapojilo do čtyř okruhů. „Cookbook“ – studenti tu představují typické recepty pro danou zemi, „Fitness“ – stravovací návyky a pohyb, „Baloon“ – vypouštění meteorologických balónů a „Eco-cultural tourism“ – nabídka méně známých lokalit pro turisty.

Poličští informují o Finech

Práce spočívala zejména ve výměně informací o partnerech a tak například poličští studenti zpracovávali informace o svých finských partnerech a podobně. Výměna informací probíhala za pomoci moderních informačních technologií. Studenti vyvěšovali své práce na speciální webové platformě projektu, která sloužila zároveň jako fórum pro výměnu informací i on–line diskuze. Veškerá komunikace probíhala v angličtině, takže studenti si kromě oborových kompetencí zvyšovali i své znalosti a schopnost použití angličtiny.

Výběr do Bergenu

Do projektů se ve škole zapojily desítky studentů a tak nakonec vznikl i problém jak vybrat dva vhodné kandidáty. Po náročném dvoukolovém výběru odcestovali Ondřej Kadidlo ze sexty a Jan Onesork ze druhého ročníku.

Meeting v Bergenu probíhal od 29. dubna do 5. května. Ředitel bergenské „Ytrebygda Skole“ Rune Dolvik nás vřele přivítal a než jsme se rozešli do pracovních skupin, tak jsme si prohlédli školu, která je nádherně umístěná uprostřed přírody. Diskuze doplnily i dva výlety na norské fjordy a po památkách Bergenu. Součástí prohlídky bylo i milé přijetí na radnici, kde k učitelům promluvil Hans-Carl Tveit – člen bergenské „vlády“ zabývající se problematikou školství.

Význam takovýchto setkání je pro učitele nedocenitelný. Vyměňují si množství informací o stavu a směřování jednotlivých školských systémů a získali inspiraci. Pro studenty je zážitkem práce v mezinárodní skupině, kde využívají nabyté znalosti cizích jazyků a mají možnost si v praxi ověřit, že rozdíly mezi námi Evropany nejsou závratné. Nyní je řada na Poličce, která bude hostit příští jednání partnerů projektu v říjnu tohoto roku.