Někteří školáci dnes ještě neví, zda z nich jednou budou hodináři nebo vazači knih. Cestu jim má pomoci najít právě projekt, do kterého se školy zapojily. „Je zaměřený na to, aby se děti dozvěděly, jaká je možnost uplatnění v regionu a seznámily se s různými řemesly. Ukázali jsme jim, že stojí za to tady zůstat. Naše vesnice jsou krásné. Pokud v nich nezůstanou mladí lidé a školy, stanou se skanzenem,” uvedla vedoucí projektu Dagmar Nejedlá, ředitelka Základní školy v Telecím.

Projekt dětem pomůže při výběru povolání. „Měly by si vybrat takové profese, se kterými se uživí v regionu a nebudou se nikam stěhovat. Pokud náš projekt dokáže ovlivnit život na našich vesnicích, bude to výborné,” řekla Dagmar Nejedlá.

Projektové dny se konaly během dvou let celkem třikrát. „V Telecím a v Korouhvi si děti vyzkoušely různá řemesla. Poznaly práci klempíře, pekaře, hodináře, ševce, šperkaře a mnohých dalších. Až se budou jednou rozhodovat, možná si z nich vyberou,” podotkla Stanislava Vondrovicová, učitelka ze Základní školy v Korouhvi. V Oldřiši včera z odpadových materiálů vyráběly vánoční ozdoby a šperky.

Školáci se naučili spolupracovat, komunikovat a našli si kamarády. Metodiku, kterou školy vytvořily, budou moci využít i kdekoliv jinde v České republice.

ANKETA: Kde bys chtěl pracovat?

Nikola Pokorná,
3. třída, Březiny

Vím přesně, kde bych chtěla jednou pracovat. Chtěla bych být učitelkou ve škole. Líbilo by se mi předávat dětem vědomosti, aby se něco naučily. Opravovala bych jim sešity a taky je známkovala.


Jiří Krumpl,
6. třída, Telecí

Chtěl bych se stát počítačovým programátorem, protože mě počítače opravdu baví. Mám vzory ve své rodině. Bratránek a švagr také pracují s počítači.


Natálie Hegrová,
4. třída, Oldřiš

Já bych chtěla pracovat v nemocnici. Chtěla bych být zdravotní sestra, jako je moje maminka. Bavilo by mne starat se o nemocné tak, jak to dělá maminka.