Učitel a poslanec

Sociální demokraté zvolili svého lídra v sobotu. Podle očekávání se jím stal bývalý učitel z Moravské Třebové, Radko Martínek. „Soupeři jsou silní amy si naše vítězství musíme řádně odpracovat,“ říká poslanec Martínek. Pokud by na podzim volby skutečně vyhrál, má o svých plánech v hejtmanském křesle jasno. „Mezi nejpalčivější problémy patří výstavba rychlostních silnic R35 a R43. Obě jsou pro rozvoj Pardubického kraje velmi klíčové,“ tvrdí Radko Martínek.

Na pomyslný seznam úkolů si připisuje také zlepšení situace ve zdravotnictví. „Musíme v této sféře konečně udělat pořádek. Peníze a přístroje seženeme, ale to není všechno. Bez kvalifikovaných lidí se kupředu nepohneme. Nová opatření vyvolala nespokojenost lékařů a zdravotních sester, a to je moc špatné,“ dodává Radko Martínek.

Jeho vážným konkurentem bude současný vicehejtman Roman Línek. Stal se lídrem Koalice pro Pardubický kraj. Cíl strany je zřejmý: Chtějí vyhrát krajské volby a získat minimálně dvacet mandátů.

O křeslo bojuje také radní zodpovědný za dopravu a náměstek hejtmana Ivo Toman z Chocně a jeho kolegyně Jana Smetanová. Ta by se stala jedinou ženou v hejtmanském křesle v České republice.