Pardubičtí řidiči prostě neumějí v zimě jezdit, reagoval na kritiku údajně nezvládnuté kalamity šéf silničářů.

Po dramatickém víkendu a pondělí se situace v regionu, postiženém přívaly sněhu, uklidňuje. Královéhradečtí krajští silničáři 12. ledna ráno odvolali kalamitní stav poté, co se jim podařilo zprůjezdnit veškeré zbývající komunikace na Rychnovsku, Náchodsku a Hradecku. Nyní pracují na jejich rozšíření, mnohé silnice jsou kvůli bariérám sněhu sjízdné jen v jednom pruhu.

V nejvypjatějších momentech kalamity bylo v kraji mimo provoz přes dvacet úseků silnic, mezi nimi i hlavní státovka z Hradce na Jičín, kde desítky řidičů uvízly až na 18 hodin v kolonách.

Nebezpečí kvůli stromům padajícím pod nánosy sněhu číhá na řidiče ale i nadále. V Pardubickém kraji je protonadále uzavřeno několik okresních silnic.

„Toto riziko bohužel potrvá. Řidiči by při průjezdu lesními úseky měli být maximálně obezřetní. Není vyloučeno, že padající stromy zatarasí i další, nyní průjezdné cesty,“ varoval ředitel pardubických krajských silničářů Miroslav Němec.

Odmítl přitom výhrady řidičů, že silničáři v okrese Pardubice kalamitu, na rozdíl od svých kolegů ve výše položených částech kraje, nezvládli. V Pardubicích a okolí panovala i včera kritická situace, řada silnic zde byla protažená o poznání hůře než na Vysočině.

„Myslím, že řidiči na Pardubicku spíš nejsou na rozdíl od jiných okresů zvyklí na zimní režim. I když je pravdou, že hlavně na nadjezdu u Parama a u ČEZ Areny je sitauce skutečně těžká. Velkou roli na podobných místech hraje i nerovnost často starých povrchů, ze kterých jednoduše sníh nelze shrabat,“ řekl Němec.

Několik posledních dní kalamity v každém případě vyjde silničáře pěkně draho. Náklady na její likvidaci od pátku do pondělí jen královéhradečtí krajští silničáři předběžně odhadli na 15 až 20 milionů korun.

„Jeden den likvidace kalamity stojí kolem pěti milionů korun,“ uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. Při průměrně tuhé zimě vyjde celá zimní údržba kraj na zhruba 200 milionů korun. Například při extrémně tuhé zimě na přelomu let 2005 a 2006 přišla údržba na čtvrt miliardy korun.

Zhruba na 20 milionů přišlo uplynulých pět dní i pardubické krajské silničáře. „Pokud bude taková zima i nadále, zbyde nám málo na léto,“ dodal Němec.