Týden po bleskové záplavě je stále ještě znát, kudy se ve Svitavách prohnala velká voda. Účet za povodeň je vysoký. Voda zaplavila domy, garáže a zahrady. Pojišťovny evidují desítky pojistných událostí. Z lokality lidé vyvezli kontejnery od bahna zničených věcí. V zaplavených domech pracují vysoušeče.

Plavala celá ulice

Vyplavení byli všichni lidé v ulici Pod Viaduktem. Dobrovolní hasiči ze Svitav čerpali vodu také ve dvou objektech na ulici Kapitána Jaroše. Na Slovenské ulici pod vodu skončil celý suterén domu a garáž. Nebyla jediná. Stejně tak pod nánosem bahna zůstalo úsilí lidí, které věnovali svým zahradám. Další domy mohla voda zaplavit v Požární ulici. „Zde jsme čerpali vodu z vytvořené laguny,“ potvrdil velitel svitavských dobrovolných hasičů Petr Lédl. Tamní obyvatelé si dlouhodobě stěžují na problémy, které způsobuje jeden kanál.

Škody, které blesková povodeň způsobila na majetku, jsou vysoké. „Do pondělí bylo na Svitavsku registrováno tři desítky škod za několik milionů korun,“ informovala Dagmar Koutská z České pojišťovny. Po bouřkách, které nad Svitavskem prošly v neděli 15. a v pondělí 16. srpna, registruje Kooperativa šest škod v celkové výši 234 tisíc korun. „Největší škody voda napáchala na rodinném domku, kde zaplavila přízemí a zahradu. Klientovi v tomto případě vyplatíme sto deset tisíc korun,“ uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa. Jednu pojistnou událost zatím řeší pojišťovna Uniqua. Možná ale nebude poslední. Třeba manželé Berlanovi s ní vedou jednání, jestli se pojištění proti živelní pohromě vztahuje i na tuto událost.

Ačkoliv škody jsou značné, o sociální dávky na mimořádnou okamžitou pomoc nikdo na městském úřadě nepožádal. Podle Evy Huschkové, vedoucí oddělení sociálních dávek svitavské radnice, se takové dávky dají použít jen na nezbytné věci. Těmi ale není vybavení garáže, automobil nebo věci určené k podnikání. Naopak třeba na zničený kotel k vytápění domu a ohřevu vody by se podle Evy Huschkové dávka vztahovat mohla.

Nenechavci

Smutné je, že se našli lidé, kteří se do postižených míst slétli jak vosy na med. Pomáhat ale nechtěli. Strážníci museli zvýšit kontrolu. Nejzranitelnější místa obehnali policejní páskou. „Zejména v noci jsme lokalitu hlídali. Informovali jsme obyvatele, aby neváhali volat na tísňové linky. O situaci jsme zpravili i státní policii,“ sdělil velitel strážníků Karel Čupr. Zdá se, že prevence se vyplatila.