Hlavní pyrotechnik a místostarosta Květné Vojtěch Pražan bude mít k ruce až třicet proškolených lidí orientujících se ve zbrojařské problematice. Skupina jeho nejbližších spolupracovníků se potom místo původních čtyř až pěti členů rozroste na osm expertů.

Vyřeší tabulky

V třicetičlenné skupině budou pracovat především lidé se znalostí prostředí a s vazbou na celý region. Pražan chce k sobě podle dostupných informací stáhnout dřívější pracovníky pocházející ze Svitavska, Moravskotřebovska a také z okolí Poličska. Několik se jich rekrutuje přímo z Květné. „V pondělí o tom budeme jednat. Mám v hlavě jména lidí, kteří by to mohli dělat. Nejdříve je však nutné, abychom schválili tabulky na takové pracovníky," upozorňuje Vojtěch Pražan.

Tým by měl zahrnovat nejen osoby manipulující s municí, ale také členy hasičské jednotky a dalších státních složek spadajících pod ministerstva vnitra a obrany.
Rozšíření skupiny až o pětadvacet lidí se zamlouvá i starostovi Květné Petru Škvařilovi. „Aby byli v týmu i místní lidé, to je něco, zač jsem bojoval. Jenže jsem na začátku příliš nevěřil, že se to opravdu podaří," neskrýval nadšení Škvařil.

V této expertní skupině by se navíc neměli objevit zástupci firmy, jež vlastní převáženou munici ve Vrběticích a figurovat by v ní neměli ani lidé z Vojenské policie, která bude pouze kooperujícím prvkem.

Záměr rozhodně potěší i starosty okolních vesnic z Radiměře, Vendolí a také Pomezí, kde celý případ vzbuzoval mírné obavy. „Alespoň pro Pomezí jsou lidé z regionu v takovém týmu docela slušnou zárukou. Znají se navzájem, ví o této problematice vše potřebné a spoustu let se také o nakládání s municí pečlivě starali," míní starostka Pomezí Věra Chemišincová. Pražan bude o zavedení rozšířeného expertního týmu jednat dnes a v úterý s představiteli ministerstva. On sám se už od 1. ledna stal opět státním zaměstnancem. Pokud jeho záměr posvětí, v nejbližší době se vypíše výběrové řízení na pozice a do 15. ledna by mohlo být jasno, kdo je obsadí.