Město zavedlo nejen pro turisty, ale i pro obyvatele novinku, a to mobilního průvodce. Je hned ve čtyřech jazykových mutacích, česky, anglicky, německy a polsky. „Cílem je poskytnout komplexní turistické informace pro návštěvníky města, aby se dozvěděli o všech službách v oblasti volnočasových aktivit. Součástí je aktuální kalendář akcí, informace o stravování, ubytování, sportoviště, turistické zajímavosti, seznam cykloservisů i půjčoven," informoval Vít Pechanec, zástupce společnosti, která tuto novinku pomohla ve Svitavách rozchodit. V průvodci je i městský památkový okruh, který odkazuje na jednotlivá zastavení. Lidé si je mohou v aplikaci rozkliknout a zjistit bližší informace.

Historické mapy

Mobilní průvodce s interaktivní mapou města funguje v režimu off line, tedy i bez připojení k internetu. Obsahuje také unikátní mapy z roku 1929. Lidé se tak pomocí aplikace mohou procházet meziválečným městem, porovnávat, jak se které místo změnilo, které stavby zmizely. „Je to první městský mobilní průvodce v České republice, který disponuje historickými mapami," řekl Vít Pechanec.

Průvodce je také vybavený rozšířenou realitou. To znamená, že po zapnutí kamery turistům ukáže informace o objektech v okolí na pozadí telefonu či tabletu a snadno tak najde třeba restauraci nebo ubytování. „Aplikace funguje na operačních systémech chytrých telefonů, které jsou v republice dostupné.    Na webové stránce m.svitavy.cz automaticky nabízí aplikaci pro konkrétní operační systém, který daný telefon nebo tablet má," vysvětlil Vít Pechanec.

Aplikace zdarma

„Pro zpřístupnění aplikace byly ve městě zřízeny bezplatné WiFi hotspoty, aby si lidé mohli mobilního průvodce snadno nainstalovat a používat. Jsou pouze pro stažení aplikace a pro připojení na stránky města, případně na stránky s jízdními řády," sdělil svitavský starosta David Šimek. K běžnému užívání internetu tedy neslouží.

Hotspoty jsou v lokalitách, kde se setkává více lidí, jako jsou nádraží, sportovní hala, bazén, informační centrum, náměstí a další. „Plánujeme do těchto míst ještě umístit tabulky s informací, že právě v těchto místech se dá mobilní průvodce stáhnout,"  poznamenal starosta.

Na památky městského památkové okruhu nechají radní umístit rovněž QR kódy, pomocí kterých se turisté dostanou k informacím o památkách. „Návštěvníci města si tak budou moci tyto objekty prohlédnout nejen zvenku, ale i jejich interiéry," řekl starosta Svitav David Šimek. Samotná aplikace vyšla na sto padesát  tisíc korun. Náklady na celý projekt včetně aplikace čítají  šest set tisíc korun. Pět set tisíc činí dotace, sto tisíc doplatí radní z městské kasy. „Z peněz pořídíme kromě mobilního průvodce také videoprezentaci o Svitavách, tablety pro muzeum na mobilní prohlídky městem a další doplňky," upřesnil starosta.

Svitavy jsou jedním z mála míst v republice, kde mobilního průvodce mají. „Prvního jsme zřizovali v Lanškrouně, další v regionu Krkonoš," podotkl Vít Pechanec. Historické mapy a rozšířenou realitu mají však pouze Svitavy. Aktualizaci dat v průvodci mají na starosti pracovníci „íčka".